Op de wagenplaats regelt de Regiments-arts het inladen en verder vervoer. Zijn er uitsluitend mosterdgasgetroffenen dan zullen zoo zij snel mogelijk vervoerd worden naar de bad-afdeeling der „Gaszieken- afdeeling". Voor de behandeling der gaszieken zal de geneeskundige for matie van de Divisie met een „Gaszieken-afdeeling" moeten uitgebreid worden. Zij kan als zelfstandige onderafdeeling aan de Hd. v. p afdee- ling worden toegevoegd dan wel als op zichzelf staande afdeeling bij een Divisie worden ingedeeld. Beter lijkt mij een zelfstandige afdeeling voor gaszieken per Divisie in te deelen. Naar behoefte kan zij door den Divisie-commandant gedeta cheerd worden naar de gevechtszöne, waar haar hulp wordt ver- eischt. De Gaszieken-afdeeling zal bestaan uit de volgende afdeelingen. A. Aankomst en sorteering. t B 1 ontkleed- en ontsmettingsafdeeling. B. Badafdeeling j B 2 eigenlijke badgelegenheid. B 3 afdeeling v. verschooning. C. Observatie en lichte C 1 observatie, gaszieken C 2 lichte gaszieken. D. Ernstige gaszieken (voorloopig onvervoerbaren). E. Afvoer. F. Overledenen. In hoofdzaak zal de G.-afdeeling zich tot taak stellen het spoe digst verschoonen der mosterdgaszieken. Baden, oogen, neus en mond reinigenhet verleenen van de hoogst noodige directe hulp en het spoedigst evacueeren naar het (gas-)hospitaal. Alle gasgetroffenen komen op de sorteerafdeeling A. aan. Hier worden zij ingeschreven, onderzocht en voorzien van een toegangskaart voor een der andere onderafdeelingen. De toe gangskaarten zijn van verschillende kleur. De wapens en munitie en het gasmasker worden hier niet in genomen, doch op de ontsmettingsafdeeling afgegeven. De afdeeling A. kan in een groote beschutte ruimte of koele plaats onder boomen of in tenten worden ondergebracht. Met het sorteeren wordt 1 Off. v. Gez. belast. De Off. v. Gez. die hier is ingedeeld, zal volkomen voor deze taak berekend moeten zijn. Het sorteeren van gaszieken is veel moeilijker dan van ge wonden en eischt een grondige kennis der symptomatologie der gasvergiftigingen. Dr. R. Mercier, Prof. de l'Ecole Médecine te Parijs, zegt hier omtrent: 688

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 68