Trier des gazés est un travail complexe que consiste, non seulement a les classer dans des catégories differentes, suivant leur éthiologie, mais encore a formuler un premier diagnostic sur la gravidité probable". Immers zal bij een gewondede aard der verwonding, dein-en uitgangs-opening, in het algemeen voldoende aanwijzing geven voor de beoordeeling van eventueele interne laesies. Bij mosterdgiszieken b.v. zijn de huid- en slijmvlieslaesies geen maatstaf voor de longbeschadiging. Bij verstikkende gas sen kan de getroffene zelfs den indruk maken licht- of met- ziek te zijn, terwijl vrij snel en plotseling doodelijke complicaties kunnen optreden. Op de sorteerafd. (A.) worden de mosterdgaszieken gescheiden van de door verstikkende gassen getroffenen („yperités" van „suffocantes") en elke groep weer onderverdeeld in lichte, ernstige entwijfelach- tige gevallen. Vooral bij onze troepen, die nog nooit een gas aanval doorstaan hebben, mag verwacht worden dat velen zich al of niet met opzet als gaszieken zullen aanmelden, daar zij zelfs rook en gaswolken van zware projectielen voor giftige gaswolken kunnen hebben aangezien De niet-getroffenen worden teruggezondende twijtelachtige gevallen in observatie (C. 1) genomen. Indien na 24 u. nog geen verschijnselen zijn opgetreden, worden zij teruggezonden n a a r den troep; anders worden zij naar een der andere afdeehngen, dan wel naar achteren afgevoerd. De mosterdgaszieken gaan van de sorteerafd. naar de B a d- afdeeling B. Deze moet uit 3 onderafd. bestaan 1. Een ontkleedafd. met ontsmettingsbakken. (Eerst de handen in een kistje met chloorkalk, dan de schoenen). Het personeel van deze afdeeling is uitgerust met maskers, geoliede lederen handschoenen en eene speciale kleeding. De besmette kleeding, de uitrusting en het gasmasker wor- den hier ingenomen en door de zorgen van de ontsmet- tingsploeg ontsmet. 2. Van B. gaan zij naar de eigenlijke badgelegenheid B. 2, eventueel een badauto met douches. Een dergelijke mobiele badinrichting is bij het Amerikaansche leger in gebruik en bestaat uit 1 badauto, een 1 3-tons vrachtauto voor kleeding en uitrusting, 1^ motorrijwiel met zijspan voor den commandeerenden officier en een tent. Deze badauto bevat een tank, een rotatiepomp om de tank te vullen en een geyser voor heet watervoorts een douche-inrich ting met een capaciteit van 4 '/2 L. per minuut per stortbad, die gekoppeld kan worden aan een warmwater tank. Een buis van

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 69