±4 c.M. diam, bestaande uit 3 stukken elk van 3 M. lengte, wordt met een slang aan den ketel bevestigd. Deze buis steunt op 5 c. M. dikke buizen op een hoogte van 2'/2 M. boven den grond. Met een kleine badauto b. v. voor 10 personen tegelijk zouden wij kunnen volstaan. 3. Bij de badgelegenheid bevindt zich de kleedkamer met een kamer voor de verschooning (pyamas, sarongs, dekens). Gebaad en verschoond gaan de mosterdgasgetroffenen öf rechtstreeks naar de afd. voor afvoer (E.), of via de afd. C. voorlichte zieken naar E. Op de A f d. C. kunnen de mosterdgasverbrandingen verbonden worden. Eventueel kan hier ook verbandwisseling van andere wonden plaats vinden en Tetanusserum worden toegediend. Van de door longprikkelende gassen getrof fenen worden de lichte gevallen dadel ij k door gezonden naar E. voor afvoer. Zij krijgen warme koffie of soep. Eventueel eene emetine of intraveneuze gomglucose-injectie, preventief tegen longoedeem. De afd. D. is bestemd voor ernstige gaslijders, die onver voerbaar zijn. Uiteraard zullen in deze afdeeling in den regel bijna uitsluitend door longprikkelende gassen-getroffenen opgenomen worden, bij wie zich reeds longoedeem heeft ontwikkeld (kortademigheid, blauwzucht, weeke kleine pols enz.). Immers bij mosterdgasvergiftiging treden eerst na 24 u. de zware verschijnselen op. Bij hartzwakte en belangrijke blauwzucht mogen zij niet verder vervoerd worden. Anders, zoo eenigszins mogelijk, afvoeren naar de centrale hospitalen. Ook de gevallen met longoedeem worden hier aangehouden. Zij zijn in 48 u. dood öf op weg naar genezing. Als regel zullen zij liggend vervoerd geëvacueerd worden, zoodra zuurstof-inhallatie niet meer noodig is en er geen pols versnelling meer is, daar de genezing lang duurt. In de Afd. D. moet gelegenheid bestaan voor aderlating en 02 C02 inhallatie. Te velde zullen alleen dan onvervoerbare gaszieken in de Afd. D. moeten opgenomen wor den, wanneer door omstandigheden de afvoer naar een hospitaal niet binnen de 4 a 6 u. kan plaats vinden. De Afd. E. is voor den afvoer. Als regel zullen het eerst voor vervoer in aanmerking komen de lijders met beginnend longoedeem, die nog vervoerbaar zijn. Dan de 690

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 70