van een klein station of treinhalte kan aanbeveling verdienen, vooral omdat op vele emplacementen een prise d'eau aanwezig is, waar de badauto water kan innemen en tevens met het oog op het transport per spoor naar achter gelegen (gas-)hospitalen. De plaats waar de Q -afdeeling wordt opgericht wordt bekend gemaakt aan de Regimentscommandanten en Regimentsartsen en door dezen aan de officieren van gezondheid van de Hp v d' afdeelingen. De G.-afdeeling der Divisie is gesteld onder den Divisie-arts. Aan het hoofd der afdeeling staat de hoogste of oudste in rang zijnde officier van gezondheid, die het personeel over de onderaf- deelingen verdeelt. Hij is uitsluitend aansprakelijk voor den goeden gang van zaken op de gasziekenafdeeling zelve. Ieder officier van gezondheid moet volkomen vertrouwd zijn met de behandeling van gaszieken. Voor de behandeling van gaszieken is grondige kennis der symptomatologie der gasintoxica- ties noodzakelijk. Terecht merkt de schrijver van de History of Medical Service in Chemical Warfare"aan: „Adequate treatment of gascasualities can only be carried out when medical officers have been trained to recognise the various types of gaspoise- mng that may occur in war". Reeds in vredestijd zal het geneeskundig personeel geoefend moeten worden in het verleenen der eerste hulp aan gaszieken. Het moet volkomen vertrouwd zijn met de eenvoudige maatregelen ter bescherming tegen gasgevaar, bekend zijn met het gebruik der gasontsmettingsmiddelen en onder goede gastucht staan, wil het in oorlogstijd ten volle berekend zijn voor haar taak. 692

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 72