afwerking alleen mogelijk is bij bijzonder gespecialiseerde be drijven als de Legerinrichtingen. Ik had eenigen tijd geleden een gesprek met een der inspecteurs van het Gevangeniswezen, waarbij naar voren gebracht werd, dat de A. C. W. tegenwoordig nagenoeg alle houtwerk voor het Leger aan zich trekt, terwijl het een algemeen belang zou zijn, dat dit werk door de gevangenissen zou worden aangemaakt. Waar voor andere Departementen, als Onderwijs, nog een groote hoeveelheid orders te verwerken blijft en die alle door het Gevangeniswezen worden verwerkt, vermeen ik dat het Legerwerk door de Legerinrichtingen behoort te worden afgedaan. Er wordt dan ook meer en meer in deze richting gestuurd en al zijn dan wel eens de prijzen van den A. C. W. iets hooger dan elders, en gaat een bestelling daardoor onzen neus voorbij; toch ziet een ieder dat het een algemeen, let wel lezer(es), dus niet uitslui tend een legerbelang, neen een algemeen belang is, zooveel als eenigzins mogelijk is de orders bij den A. C. W. te plaatsen. Zoo is om u daarvan een voorbeeld te noemen, de directie van den A. C. W. steeds in overleg met het Dientstvak van de Intendance, inzake de aanmaak van legerartikelen en wordt op het advies van de fabrieksdirectie zeer veel prijs gesteld, waarbij dan aan koop elders in voorkomende gevallen wordt voorgesteld. Dit is natuurlijk afhankelijk van de al of niet mogelijkheid om de ar tikelen bij den A. C. W. aan te maken. Het gevolg van deze samenwerking is, dat het materieel en de kazerneering, aan duurzaamheid wint, daar het werk van den A. C. W., wat betreft de soliditeit en goede afwerking, de toets met de Europeesche fabrieken kan doorstaan. En zoo moet het ook zijn. Maar niet alleen voor wat betreft de voorzieningen van ons Leger middels de Intendance zijn we op den goeden weg, ook met het Wapen der Genie zijn reeds ernstige besprekingen gevoerd, teneinde het daarheen te leiden, dat het houtwerk (ra men en kozijnen, dakspanten enz.) bij den A. C. W. zullen wor den aangemaakt. Het is natuurlijk fnuikend, als enkele werkplaatsen geen werk hebben, terwijl groote Legerbestellingen elders zouden worden geplaatst, alleen terwille van eenig prijsverschil. Ik spreek dan ook den wensch uit dat alle diensten, wapens en andere departementen, in de toekomst het groote belang zullen zien van het plaatsen hunner bestellingen bij den A. C. W. na lezing van het vorengaande. Er is eenigen tijd geleden een rondschrij ven geweest bij de verschillende Departementen, waarin erop werd gewezen, dat bij het plaatsen van bestellingen de A. C. W. niet voorbij gegaan mocht worden. Een der hoofdingenieurs van een anderen dienst zeide mij, dat hij nu een bestelling had voor 694

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 74