de fabriek, en wel van wielen voor een stoomwals, eraan toe voegende, dat wij daar toch niets aan hadden. Dat is de onbe kendheid. En het was dan ook met groote vreugde dat kennis werd genomen van het voornemen, om deel te nemen aan de Xe Jaarbeurs te Bandoeng. Het is van het grootste belang, dat een inrichting als de A. C. W. steeds op volle capaciteit werkt, en wel om de volgende redenen le. Ten einde niet in de noodzakelijkheid te vervallen, werk lieden te moeten ontslaan, en in perioden van groote drukte, niet of wel met zeer veel moeite werklieden te kunnen aannemen. Hierbij in het oog houdende, dat in tijden van mobilisatie de goede krachten voorhanden moeten zijn. Een fabriek als de A. C. W. kan niet aan haar zeer bijzondere bestemming beant woorden bij een groote wisseling aan arbeidskrachten. Waar in genoemde tijden dag en nacht zal moeten worden doorgewerkt, met een drie-ploegen stelsel, moet het blijvend contingent bij de fabriek, steeds groot zijn. Doch om dit te kunnen doen plaats vinden, is in de eerste plaats werk noodig. En dit werk moet niet alleen van het Wapen der Artillerie worden verkregen, doch van het geheele Leger. Hoe fnuikend het was toen in de houtwerkplaatsen, eenigen tijd geleden gebrek aan werk dreigde te ontstaan, en wij achter eenvolgens, eerst 65 en daarna nog 25 man moesten ontslaan, behoeft na het vorengaande geen betoog. 2e. Indien de fabriek niet op volle capaciteit werkt, staat een ontzaggelijk kapitaal renteloos, wat dus verlies beteekent. Dit verlies wordt door het algemeen gedragen. Een ieder betaalt mede hierin, hetgeen u zal doordringen van het groote belang, dat alles wat maar eenigzins mogelijk is, en dient voor leger- gebruik, in de allereerste plaats, door den A. C. W. moet worden vervaardigd. Al behoort de A. C. W. organiek bij het Wapen der Artillerie, toch zal een ieder begrijpen, dat hij een legerinstelling is inden vollen zin van het woord en als zoodanig een Legerbelang van hooge orde vormt. Wie zal in oorlogstijd de herstellingen verrichten of nieuwe aanmaak uitvoeren Een willekeurige er niet speciaal op inge richte werkplaats Neen, de A. C. W. En het is dus een gebiedende eisch, dat hij reeds in vredestijd alles heeft kunnen voorbereiden, om in oorlogstijd aan alle be hoeften te voldoen. Voor den aanmaak van verschillende in oorlogstijd onmisbare artikelen zijn b.v. stempels en gereedschappen noodig. Moet nu in oorlogstijd eerst veel arbeidskracht worden gepresteerd voor den aanmaak van dit gereedschap Immers neen. 695

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 75