Alle stempels, die in den loop der tijden zijn aangemaakt bij de fabriek, worden opbewaard, voorzien van een beschrijving waarvoor zij dienen en staan dus altijd gebruiksvaardig. Dit prin cipe mag nooit uit het oog worden verloren, daar zulks later zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Ik hoop in het voorgaande u duidelijk te hebben gemaakt, dat de A. C. W. inderdaad een algemeen legerbelang is, waarbij eenig prijsverschil, niets aan af doet, daar de algemeenheid van het belang, een voorgaan boven al het andere niet alleen wettigt, maar gebiedend stelt. F. EENIGE PERSOONLIJKE BESCHOUWINGEN. Ik heb reeds zoo hier en daar mijn eigen opinie gegeven, en kan dus in dit voorlaatste hoofdstuk kort zijn. Waar ik het dan nog over wil hebben is de opleiding van het hooger technisch personeel. De Officieren van de Artillerie, die blijken hebben gegeven van lust voor de techniek, worden ge plaatst bij den A. C. W. teneinde hen in de gelegenheid te stellen hun aanleg voor het volgen van een nadere opleiding te toonen. Ik heb het reeds vroeger gezegd, deze selectie moet zeer nauw keurig zijn, daar het Legerbestuur zich een waarborg moet schep pen, dat de opleiding met succes wordt voltooid en het geleerde op juiste wijze in de praktijk worde geïnterpreteerd. Deze oplei ding die voor eenige jaren de volledige opleiding tot ingenieur inhield, is later gewijzigd in een driejarigen cursus, als voor de Hollandsche Officieren is vastgesteld. Over dezen cursus in het bijzonder wil ik het niet hebben, maar ik betreur het ten zeerste dat het behalen van het diploma van ingenieur niet meer als einddoel is gesteld. Niet ieder cursist heeft een speciale opleiding in ballistiek noodig en de daaraan bestede tijd kan niet wor den beschouwd als economisch bestede tijd indien de cursist later bij den A. C. W., P. W., of P. F. wordt geplaatst. Voor al deze inrichtingen is een diploma als werktuigkundig ingenieur een waarborg voor de verwerkte stof Het vele teekenwerk, dat zoowel in het vierde als vijfde studiejaar en voor het ingenieurs examen te Delft wordt geëischt, is een onontbeerlijke kennis, die bij de huidige opleiding niet wordt verkregen. De uitlating van een der assistenten aan de T. H.„De studen ten leeren eerst wat teekenen op hun ingenieurs-examen", bevat veel waarheid. De praktijk heeft tot nu toe geleerd, dat alle cursisten, tot nu toe het belang van de studie en het verkrijgen van het diploma hebben ingezien. Er moet dus wel iets in het gedrang komen. De leiding van den driejarigen cursus is heden in handen van den bekenden ballistikus, den gepensionneerden Generaal-Majoor van het Nederlandsche Leger Feber. 696

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 76