Belangrijke onderwerpen, die zich plotseling kunnen demon- streeren, worden door de zorg van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië, opgedragen ter bestudeering aan de in Holland studeerenden Officieren. Zoo zijn tot nu toe speciale studiën gemaakt van het gieterij- bedrijf, het autogeen- en electrisch lasschen, en andere onder werpen. Er is dus een voortdurend streven naar volmaking. Laat ons aan het bereiken hiervan onze volle kracht geven, zoodat door wijsheid geleid, de volmaakte schoonheid zal worden verkregen. Een ander brandend punt, is de eenhoofdige leiding van de Artillerie inrichtingen. Momenteel hebben we, als Artillerie inrichtingen: een A.C.W., een P.W., een W.D.W. en een P F., met elk een eigen hoofd, terwijl de gezamenlijke inrichtingen staan onder den Inspecteur van het Wapen der Artillerie. Nu heeft elke inrichting zijn eigen onderafdeelingen, als b.v. een lasscherij, een blikslagerij bij den A.C.W. en de P.W., enz., zelfs heeft elk een eigen materiaal aankoop. Alleen over dit laatste wil ik het hier even hebben. Waarom deze niet gecentraliseerd Het zal wel degelijk eenig prijsverschil geven, indien van een zekere materiaal-soort eenige honderden kilo's door elke fabriek afzonderlijk worden gekocht, dan wel dat een duizend kilo tegelijk wordt aangeschaft die dan later kunnen worden gedistribueerd. Het vraagstuk van de eenhoofdige leiding is door een speciaal hiervoor aangewezen commissie bestudeerd en nagegaan en dus kan worden aangenomen, dat deze materie voldoende is onder zocht. Waar de conclusie van deze commissie is geweest, dat vooralsnog de tijd voor eenhoofdige leiding, niet daar was, zullen we rustig afwachten tot dien tijd wel is aangebroken. De econo mische redenen ten voordeele van eenhoofdige leiding, zijn vele en zouden met de nadeelen, die daar tegenover staan een boek deel kunnen vullen. De samenwerking tusschen de Marine en het Leger, ziehier een onderwerp, dat naar ik weet reeds de aandacht heeft getrok ken van het Departement van Oorlog. Deze samenwerking, waar beide machten werken aan hetzelfde doel n. 1. de rust en vrede in deze gewesten, moet van intensieven aard zijn. Het uitwisselen van gedachten en het mededeelen van bijzonderheden op wapen- technisch gebied zijn hiervoor de onmisbare factoren. Wie van onze technische Officieren heeft het Marine etablissement met technische oogen bekeken, en omgekeerd, hoeveel Marine Offi cieren hebben hun werkwijze eens getoetst aan den A.C.W. De eenige fabriek die ik hier op Java, gedurende mijn totalen technischen loopbaan heb bezocht, is de N.I.S. geweest, waarvan 697

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 77