Toch zou een bedrijf zonder behoorlijke boekhouding niet kunnen bestaan, en is het een vanzelf sprekend feit dat bij een zoo omvangrijk bedrijf als de A. C. W. een economische boekhouding is ingevoerd. Nu zou ik voor mij persoonlijk liever spreken van de bedrijfs- boekhouding, omdat zooals van zelf spreekt de boekhouding de grondslag is voor het overzien van een bedrijf als economisch geheel, zoodat volstaan kan worden met de aanduiding bedrijfs- boekhouding. Elke boekhouding bij een fabriek moet van onder af worden opgebouwd, waarmede ik bedoel dat als nummer een op het programma moet prijken een overzichtelijke, eenvoudige en toch doelmatige werkplaatsadministratie, waarna uit de werkplaatsad ministratie de bedrijfsboekhouding moet volgen. Het ligt voorzeker niet in mijne bedoeling de bedrijfsboek houding te bespreken, daar hierover een schat van literatuur den lezer ten dienste staat. Ik wil dan ook volstaan met de verwijzing naar de navolgende bronnen, die zeer zeker niet op algeheele volledigheid kunnen bogen, maar zij vormen voor dengene die zich voor deze mate rie, die werkelijk van buitengewoon belang is, interesseeren, een waardevolle ondergrond en belangrijk object van studie. Voor de boekhouding in het algemeenKreukniet Practisch Boekhouden I Schar Buchhaltung und Belang. Voor de fabrieksboekhoudingSimon kostprijsberekening enz. Calmes Fabrikhaltung. Pieschal Die Kalkulation in Ma- schinen und Metallwarenfabriken. Rempelmann Betriebsverrechning in der Chemische Groszindustrie. Elbourne: Factory administration. Ten slotte kom ik terug op het veiligheidsmuseum te Amsterdam. Jammer dat het te Amsterdam staat. Indië heeft er behoefte aan. Hoewel bij de Artillerie inrichtingen in het algemeen en den A.C.W. in het bijzonder, voor de veiligheid van den werkman het uiterst mogelijke wordt gedaan, hetgeen wel bewezen wordt door het verschijnsel, dat fabrieksongevallen tot de hoogste uitzonderingen behooren, meen ik dit punt als zijnde van ver strekkende en algemeene beteekenis hier niet onbesproken te mogen laten. Het is geen goede opvatting te denken, er is nog nooit een ongeluk gebeurd en dus kan het wel zoo blijven. En weet h. 1.1. de werkman voldoende van de gevaren die hem bedreigen 699

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 79