Zou het geen aanbeveling verdienen, indien eens een studie opdracht werd verstrekt, ter bestudeering van het vraagstuk: Een veiligheidsmuseum te Batavia Waar een dergelijk museum,, een algemeen belang is zou het op den weg van de regeering liggen, in deze de noodige stappen te doen. Wij zorgen voor goed onderwijs, zoodat onze hedendaagsche werkman, niet ongeletterd de fabriek binnen komt, maar zijn veiligheid staat op de tweede plaats. Er zijn fabriekjes, waar ge u nauwelijks kunt bewegen, zoo is met de ruimte gewoekerd, teneinde zooveel mogelijk machines op te stellen. Neem eens de in Indië aanwezige acetyleen ontwikkelaars Worden zij periodiek door de fabrieken die een dergelijke installatie bezitten gekeurd En komt de arbeidsinspectie ook hiernaar wel eens kijken. Leert den man het gevaar waaraan hij blootstaat in zijn bedrijf, en laat den werkgever niet in de onwetendheid omtrent de gevolgen. Niet alleen voor den werkman, doch ook, en ik zou haast zeggen in de eerste plaats, voor den werkgever is de kennis van deze stof noodzakelijk. Ik stip aan, doelmatige werkplaatskleeding, bescherming bij het lasschen (hoe vaak lasschen de menschen nog zonder bril en dikwijls met wat voor een bril de gevaren van lange haren, enz., enz. Ik spreek uit ervaring als ik u zeg dat aan dit alles nog veel ontbreekt. Welke beveiligingen voor hoofd en handen worden genomen bij het electrisch lasschen Maar waarom u al deze mogelijk heden op te noemen. Neen, wij moeten doordrongen zijn van de noodzakelijkheid, dat het werkvolk recht heeft op beveiliging en de wetenschap van de gevaren. Heeft elke fabriek een werkreglement. Hoe weten uwe werklie den waaraan zij zich te houden hebben. Zijn zij alle in het bezit van een boekje, waarin duidelijk hun verplichtingen zijn aangegeven Hiervoor mij ligt het „Reglément de Travail de la Societé Anonyme des Ateliers de Construction des Sondages et Travaux miniers Lemoine, Ans". Dit boekje, dat aan eiken werkman ter hand gesteld wordt, is onderverdeeld in acht hoofdstukken, te weten,algemeene bepalingen, werkuren, salaris regeling, dit is wederom onder verdeeld insalarissen en betalingen, stukwerk, overuren en premie'sgereedschappen, materialen, te laat komen, ontslag en slotbepalingen. Dit 13 bladzijden bevattende boekje zou ik gaarne uitvoerig bespreken, omdat het zoo noodig is, maar ik heb hiervoor geen plaats, zoodat ik vluchtig een en ander wil aanhalen. Het eerste hoofdstuk over de algemeene bepalingen, behandelt de aanname van werklieden, de werkverplichting, hun gedrag, tegen de opzichters en in het algemeen in de fabriek. Het tweede hoofdstuk spreekt over de werkuren en de con trole bij binnenkomen en verlaten van de fabriek. 700

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 80