In het derde hoofdstuk vindt ge de salarisregeling bij aanname, en de definitieve vaststelling na vier weken arbeid. Verder de betaling, inhouding, enz. Vervolgens de stukwerkregeling, de overwerkuren en de premie's. Hoofdstuk IV heeft het over de gereedschappen, n.l. de ver strekking, het onderhoud en de vernieuwing. In V wordt aan gegeven hoe de verstrekking van het materiaal geschiedt. Het nu volgende hoofdstuk, bepaalt de boeten die staan op het 5 minu ten, te laat komen, 10 minuten, een kwartier en langer. De gevolgen bij herhaaldelijk te laat komen in een bepaald tijds verloop zijn nauwkeurig omschreven, evenals het zich verwijderen uit de werkplaats zonder toestemming. Hoofdstuk VII gaat over het ontslag en de termijn van opzeg ging, alsmede behandelt het onmiddellijk ontslag en het uitreiken van een certificaat bij ontslag op regelmatige wijze. De slotbepalingen vermelden, dat alle werklieden een boekje ontvangen en dat wijzigingen drie weken te voren zullen worden aangekondigd. Ook in Indië zal in de toekomst blijken, dat groote fabrieken, dienen te beschikken over werkreglementen, waarvan elke werk man een exemplaar ontvangt. Ik ben nu aan het einde gekomen van hetgeen ik u over een onzer belangrijkste inrichtingen, niet alleen voor het Leger, maar van geheel Java, heb willen mededeelen. Ik zou echter te kort doen als ik u niet een overzicht gaf van de expositie op de Xe Jaarbeurs te Bandoeng. Hier zijn alle eenigzins belangrijke werkstukken geëtaleerd op smaakvolle wijze. Ik heb van de verschillende tafels een foto genomen en wil die hier achtereenvolgens met u bespreken. Zoodoende kunt ge vele artikelen, die ik in mijn voorgaande beschouwingen enkel heb kunnen noemen, van nabij zien, en mochten zij eens wat klein van afmetingen zijn, dan zal een goede loupe u hierbij uit stekende diensten kunnen bewijzen. Niet alleen de A. C. W. was op deze Jaarbeurs vertegenwoor digd, alle Artillerie inrichtingen hadden van hunne kundigheden en ambachtskennis blijken gegeven. In de groote machinehal, waarin mede de Staatsspoorwegen exposeerde, waren rondom de verschillende kanonnen opgesteld, teneinde het publiek eenig idee te geven van de bewapening van onze Koloniën. Jammer was het dat de nieuwe houwitser van 10,5 cm. op het appel moest ontbreken, daar anders de be wapening geheel compleet van de 7 cm. K.A. af ware geweest. Verder exposeerden wij artikelen vervaardigd door: de zadel makerij, de houtwerkplaatsen, de instrumentmakerij, de bank- werkerij, draaierij en lasscherij, de plaatwerkerij en blikslagerij, 701

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 87