alsmede koperwerk uit de koperslagerij, smeedwerk en werk uit de gieterij. Een opstelling van een telefoon centrale, met schakelstation enz., waarnaast de bevelsmiddelen waren opgesteld, trok zeer de aandacht. Laten we gezamenlijk onzen stand eens rondloopen. We beginnen dan met de machinehall te betreden en zien bij den ingang opgesteld ter weerszijden van de deureen kanon van 12 cm. L/40 en een idem van 7,5 cm. L/40, geheel compleet. Beide vuurmonden trokken zeer de aandacht, daar dit geschut met zijn groote, zware schilden, een niet alledaagsch gezicht is. Bij het binnenkomen is het eerste wat ons oog treft een groote maquette waarop aangegeven de Artillerie inrichtingen, zooals zij over eenigen tijd vereenigd zullen zijn te Kiara-Tjondong. Op de afbeeldingen 68 en 71 is de maquette aangegeven en ziet ge rechts op de foto de werkliedenkampoeng, waarach ter de A. C.W., vervolgens de P. F., Werkplaatsen voor draag bare wapenen, terwijl op het achtergedeelte de P. W. is gelegen. Op den achtergrond van de afbeelding (71) zijn verschillende kanonnen opgesteld, o. a. een kanon van 10,5 cm. L/35 op een complete bedding, verder alle kanonnen die bij de Artillerie in gebruik zijn, en tevens een overzicht van de wijze van gedragen vervoer bij de Bergartillerie. Alle voorwerpen waren voorzien van etiquetten, waarop de naam van het voorwerp. Aan het publiek werden door onderofficieren de gewenschte inlichtingen verstrekt. In een stand van de Commissie van Proefneming te Batoe- Djadjar, viel een complete inrichting tot het meten van de snel heden van de projectielen te aanschouwen. Afbeelding 70 geeft deze inrichting weer. Ook in dezen stand werd de werking der hier gebruikte inrichtingen verklaard. In een tweede gedeelte van den A. C. W. zijn verschillende bevelsmiddelen opgesteld. Op de foto 69 treffen we van links naar rechts aaneen schaarkijker, in gebruik bij het Wapen der Artillerie, een kompas voor het in de richting brengen van een batterij, een afstandsmeter, een heliotroop en een tweede schaarkijker. Op den voorgrond was opgesteld een geheel schema van een telefooncentrale met de verbindingen naar de verschillende commandanten der onderdeelen. De bordjes geven aan naar welke posten de lijnen gaan. De volgende expositie vindt ge op afbeelding 72 Op de tafels vindt ge van rechts naar links uitgestald een naafrem voor het kanon van 7,5 cm. Veld. De ronde plaat is het beginstadium. Daarna wordt bij de Projectiel fabriek een kom geperst, die ge naast de schijf ziet liggen. Het aldus voorbewerkte stuk wordt bij den A C.W. verder afgewerkt, alsmede de verschillende onderdeelen die in den 702

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 88