Rechts op de foto is een toestel voor het onderzoeken op luchtdichtheid van de patroonblikken voor de geweermunitie op gesteld. De patronen voor het geweer dienen evenals de zoovele andere dingen beschermd te worden tegen den invloed van het Indische klimaat. Zij worden daartoe in doosjes verpakt, die op hun beurt weder in blikken trommels worden geborgen, die na te zijn dichtgesoldeerd, de absolute waarborg moeten geven ge heel van de buitenlucht te zijn afgesloten, zoodat de inhoud niet aan bederf onderhevig kan zijn Voor het onderzoek van deze blikken wordt het afgebeelde toestel gebruikt. Ook deze toestellen worden, zooals alle voorwerpen welke op de Jaarbeurs zijn tentoongesteld (behalve de kanonnen) bij den A. C. W. aangemaakt. Afbeelding 76 geeft de opstelling van de houtwerkplaatsen en gieterij weer. De radenaanmaak kon tot in onderdeelen gevolgd worden, terwijl het houtbuigen dat ik u reeds geheel beschreven heb hier hare producten ten toon spreidde. Enkele zeer ingewikkelde kisten waren mede opgesteld. De gieterij kwam uit met een verkleinde koepeloven, die een goed inzicht gaf in het smelten van ijzer. Verscheidene gietelingen van alle materialen bedekten deze tafel, zoodat een ieder zich een beeld kon vormen van de veelzijdigheid dezer werkplaats. Ten slotte, de laatste stand van onze fabriek, waar de instru mentmakerij zich in al haar glorie kon demonstreeren. Hier vond ge opgesteld een tempeertoestel voor 7.5 cm. Veld, tot in de kleinste onderdeelen gedemonteerd welke onderdeelen, alsmede dus het geheele toestel in de verschillende werkplaatsen worden aangemaakt. Eenige instrumenten, als kwadranten, richtvlakken, enz. vonden een plaats. Het middenvak was gewijd aan aanmaak van verschillende artikelen voor het ijkwezen, terwijl rechts op den achtergrond een witte plank zichtbaar is, waarop alle bij den A. C. W. aan te maken en reeds aangemaakte veeren prijken. De uiterst nauwkeurige afwerking van het werk uit deze werkplaats was voor menigeen een openbaring (zie afbeelding 77). En het is dan ook met reden dat het Nieuws van den Dag voor Nederlandsch-Indië schrijft „Wij die reeds veel gehoord hadden over den A. C. W., wisten „niet dat dit bedrijf een dergelijke volmaaktheid had bereikt", (zie het N. v. d. D dd. 24 Juni 1929 No. 141 tweede blad). Langs de stand van de werkplaatsen voor draagbare wapenen waar verschillende typen mitrailleurs zijn opgesteld (zie afbeel ding 78) terwijl langs te muren kisten waren geplaatst, afgedekt door glas, waarin de handvuurwapens lagen ten toon gesteld, belanden we bij de expositie van de Projectiel fabriek. Afbeelding 79 doet u zien welk perswerk door deze fabriek wordt afgeleverd. De verschillende stadia van bewerking geven 704

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 90