709 5. De artillerie zal op zoodanige wijze moeten worden georganiseerd, dat zij behalve de vereischte mobiele Artillerie voor de netraliteitsgroep op Java, ook de artilleriebezittingen voor Tarakan en Balikpapan zal kunnen leveren en daarnaast zal kunnen voorzien in de bediening der kust- en luchtafweerbatterijen op Java. 6. De sterkte aan beroepspersoneel der infanterie (behalve de mitrail leurs), der cavaleri'e en der beide compagniën veldgenietroepen, beschikbaar voor verzekering van rust en orde, zoowel op Java als elders, ondergaat geen vermindering. 7. De moderniseering van de uitrusting der troepen, bestemd voor de handhaving der neutraliteit, heeft als tot dusverre voortgang. 8. Het materieel, benoodigd voor de uitvoering der plannen, is grooten- deels op Java beschikbaar en zal overigens worden bekostigd uit de gelden voor moderniseering van het Leger, waarvoor sedert eenige jaren, jaarlijks gelden op de begrooting worden gebracht. 9. Voor den bouw van kampementen, magazijnen enz. alsmede voor den aanleg van geschutemplacementen zullen gelden op de begrootingen worden opgebracht. Daartegenover staat het achterwege blijven van kampements- bouw, welke bij de tegenwoordige legerorganisatie niet zou zijn te ontgaan. 10. De uitbreiding van de Luchtvaartafdeeling zal extra uitgaven vor deren. Wat de Zeemacht betreft zal aanbouw van schepen in de naaste toekomst berekend zijn op het scheppen van een zoodanige materieelreserve dat steeds over het in de grondslagen aangegeven minimum daadwerkelijk kan worden beschikt, welke reserve sterk zal zijn 1 kruiser, 4 torpedojagers, 6 onderzeebooten 2 der in deze gewesten aanwezige onderzeebooten zullen tevens zijn in gericht voor het leggen van mijnen. Met aanschaffing van materieel voor den vliegdienst zal worden voort gegaan tot de noodige materieelreserve aanwezig is. Zoolang de hierna te noemen batterijen met kns. van 24 cm. aan Oost en Westgat te Soerabaja nog niet zijn opgericht zal Hr. Ms. de Zeven Provinciën bij mobilisatie een taak hebben bij de locale verdediging van de vlootbasis. Het materieel voor locale verdediging zal bestaan uit 7 mijnleggers, 2 flottieljevaartuigen, 4 torpedomotorbooten, 6 mijnenvegers en het noodige hulpmaterieel. Het onderzeebootmotorschip Pelikaan zal als het t.z.t. zal zijn opgevaren -niet worden vervangen. Soerabaja zal geleidelijk als vlootbasis worden verbeterd, waartoe het Marine-Etablissement verder zal worden gemoderniseerd en verbeterd, ter wijl verschillende vernieuwingen noodig zijn. Ook de militaire inrichtingen en werkplaatsen zullen nog eenige voorzie ningen en uitbreidingen behoeven. De minimum voorraden zullen worden uitgebreid. Woningbouw voor het Marinepersoneel te Soerabaja zal geregeld voortgang hebben. De vliegkampen Soerabaja en Tg. Priok zullen verder voltooid worden en zoodanig ingericht dat zij berekend zijn op de behoeften bij mobilisatie. Wanneer de hiervoren uiteengezette programma's zullen zijn afgewerkt zal het bouwen van een batterij met kanonnen van 24 cm. aan Oostgat en Westgat van Soerabaja aan de orde zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 95