711 De Volksraad, van oordeel dat de behoefte bestaat om de grondslagen van de defensie van Nederlandsch-lndië en althans een deel der hoofd beginselen van de taakverdeeling en organi'satie der weermacht bij de wet te regelen verzoekt de Staten-Generaal in verband met art. 61 van de Grondwet zich ter zake wel uit te willen spreken en, indien Zij met bovenstaand oor deel instemmen, bij den Minister op voorbereiding van een desbetreffend wetsontwerp aan te willen dringen. Zij werd met 26 stemmen vóór en 21 tegen aangenomen. Afgezien van het theoretisch-Staatsrechterlijk element (waarover ook uitvoerig van gedachten is gewisseld) werden als voordeelen van de vast stelling bij wet of algemeenen maatregel van bestuur genoemd lste. een zoodanige vaststelling kan ten goede komen aan de vastheid van het defensiebeleid, mede verdient di'e vaststelling aanbeveling met het oog op de positie van het Rijk in de internationale verhouding. Van Regeeringszijde werd hiertegen in hoofdzaak betoogd, dat tegen die werkwijze ook ernstige bezwaren bestaan omdat niet in voldoende mate reke ning zou kunnen worden gehouden met de ontwikkeling der techniek, met de voortschrijdende vredesgedachte, de wijziging der internationale verhou dingen en de mogelijkheden, welke het budget laat. Met het oog op de inter nationale positie van het Rijk werd van Regeeringszijde nog opgemerkt dat in het buitenland geen twijfel zal bestaan omtrent onzen wil onze zelfstandig heid te handhaven en te voldoen aan de verplichtingen door het internationaal recht en het lidmaatschap van den Volkenbond opgelegd. Die wil behoeft niet nog eens in een wet of algemeenen maatregel van bestuur tot uiting te worden gebracht. 2e. Het verkrijgen van overeenstemming tusschen de Regeering en den Volksraad over het brengen van posten op de begrooting ter uitvoering van de vastgestelde grondslagen zal veel eerder worden bereikt, indien te voren over de grondslagen overeenstemming tot stand is gekomen, zoowel tusschen de leden van den Volksraad onderling als tusschen dit lichaam en de Indische Regeering. 3e. Vaststelling van de grondslagen bij wet of bij algemeenen maatregel van bestuur geeft ook meerdere vastheid omdat alsdan de Volksraad bij de beoordeeling van de uitvoeringsvoorstellen aan de grondslagen, waarop die voorstellen berusten, gebonden is althans moreel hetgeen ook het voor deel brengt van beperking van de conflictenregeling. Intusschen bleef niet onopgemerkt, dat in elk geval de Volksraad bij aanvaar ding van de voorgestelde uitvoeringsmaatregelen alleen aan deze begrootings- posten gebonden zal zijn en dat ten aanzien van verdere begrootingsposten met de defensiegrondslagen samenhangende, het college geheel vrij staat. Deze uit spraak wordt nog nader geïllustreerd door de toevoeging, dat wijziging van de internationale verhoudingen noodzakelijkerwijze een anderen koers in de te volgen verdedigingskoers zal voorschrijven, waarmede het verband tusschen •defensieplan en uitvoeringsmaatregelen zou worden verbroken. Als tweede in het bijzonder in dit overzicht te memoreeren punt valt het oog op de uitgesproken wenschelijkheid om niet alleen de grondslagen, maar ook de sterkte, de organisatie en de taakverdeeling, waaronder het geheele vlootplan bij wet of algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. Ten aanzien van de landmacht zal aan dezen wensch zij het dan nietten volle tegemoet gekomen worden, waar de Regeering reeds eerder haar voornemen te kennen gaf de organisatie van het leger bij algemeenen maat regel van bestuur vast te stellen. Voorts domineert boven verschillende anderen, de suggestie om te geraken tot de instelling van een fonds, waaruit de uitgaven, welke ver uitgaan iboven de tot dusver gebruikelijke op den gewonen dienst, zouden kunnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 97