Den 20sten begon de driedaagsche slag in Lotharingen. De Duitsche troepen behaalden de overwinning, doch niet een be slissende de slag werd frontaal geleverd (328 tegen 420 Bat.) en bij het daarna gevolgde streven de Franschen in Zuidelijke richting van Epinal af te dringen, werden de ve.volgende Duit- schers zelf in de open rechterflank gegrepen en kwam hun ver volging tot staan. Niettegenstaande het tactisch succes was een strategisch ver lies geledenvan de beide versterkte legers kon niets meer los gemaakt worden. Beslissend succes moest nu in het zuiden verder ook uitblijven. Wegens de moeilijkheden, welke het terrein bood, bestond er geen gelegenheid voor een tactische omvatting van den Franschen zuidvleugel, terwijl een strategische overvleugeling daar geheel uitgesloten was. Betere kansen om den tegenstander vernietigend te verslaan hadden de Duitschers in het noorden, waar ze na den val van Luik België waren binnengedrongen en den 20sten Augustus met het 1ste, 2de en 3de Leger de lijn Brussel—Namenoost van Givet hadden bereikt. Het Belgische veldleger was op Antwerpen teruggetrokken en werd daar door twee Duitsche legerkorpsen geobserveerd. Het zou voor de hand gelegen hebben, dat de O. L. thans zelf de operatiën van den beslissenden rechtervleugel 1ste, 2de en 3de Leger ging leiden; ze deed dat echter niet daar het Groote Hoofdkwartier, dat te Koblenz gevestigd was, te ver van dien vleugel af lag. Voorgesteld werd het Groote Hoofdkwartier naar den rechtervleugel te verplaatsen, doch Generaal von Moltke zag daarvan af met het oog op de daaraan verbonden bezwaren. Dus besloot Generaal von Moltke de operatiën van den rechtervleugel te doen leiden door den Opperbevh. van het 2de Leger, den Generaal von Bülow Het 1ste en 2de Leger waren reeds onder diens bevelen gesteld, terwijl de oudere Opperbevh. van het 3de Leger opdracht kreeg in overeenstemming met von Bülow te opereeren. Von Bülow kreeg volkomen vrijheid van handelen slechts de navolgende aanwijzingen werden hem gegeven: „Het 1ste en 2de Leger moeten onder dekking tegen Antwerpen opsluiten in de op den 20sten bereikte lijn. De aanval op Namen moet zoo spoedig mogelijk beginnen. Den aanstaanden aanval op den zich ten westen van Namen bevindenden vijand in overeenstemming te brengen met den aanval van het 3de Leger tegen het Maasgedeelte Namen Givet moet aan het overleg tusschen de beide Legerbevelhebbers worden overgelaten. Bij de verdere operatiën van den rechtervleugel is het gebruik van sterke cava lerie ten westen van de Maas noodzakelijk. Het 1ste Cavalerie- korps zal daarom het front van het 3de en 4de Leger vrijmaken hetgeen den Opperbevhs. dezer Legers medegedeeld is en de 629

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 9