tegenstander aan te grijpen, hem zoo mogelijk tegen een niet te overschrijden hindernis te dringen, om hem daarna door omvat ting van een of van beide vleugels te vernietigen. Eenzelfde gedachte beheerscht ook Napoleon. Maar de omvattings-(omtrekkings-)marschen, welke de koning in de onmiddellijke nabijheid van het slagveld binnen enkele uren uitvoerde, begon Napoleon dagen en zelfs weken tevoren, teneinde hen over veel grootere ruimte te kunnen uitbreiden". Hierin schuilt voor Schlieffen het wezen, de kern van het vraagstuktijd en ruimte kunnen veranderen, de leidende ge dachte, het grondbeginsel van omvatting en vernietiging blijft van onveranderlijke waarde. Als een ziener beschrijft hij den toekomstoorlog (Krieg der Gegenwart) en de millioenenmassa's, welke daarbij zullen worden ingezet (über die Millionenheere 1911). Studies over Hannibal, Bismarck, Gneisenau, mannen naar zijn hart, mannen, met wie hij zich in zijn gedachtenwereld één weet; studies over Napoleon's operaties in 1813 en vooral ook over die van Frederik den Grooten verschijnen in deze jaren in de Vierteljahrshefte en in enkele andere militaire periodieken Op 28 December 1912 werkt hij met zijn schoonzoon nog aan een operatieve studiehij acht het voor een Franschen leger aanvoerder volstrekt niet uitgesloten óók een Cannae te ont werpen tegenover een Duitschen opmarsch in het Westen (zie hieronder) Een dag later, nog in de volle kracht en helderheid van zijn geest, overvalt de koorts hem op 4 Januari 1913, tachtig jaar oud, sterft hij. Eén van zijn laatste, merkwaardige publicaties schreef hij in 1911: „Benedeks Armeeführung" een afrekening, welke vér over den weinig belangrijken persoon van den Feldzeugmeister heen reikt, een afrekening vooral met hen, die niet als Schlieffen voelen en weten „zum Feldherrn wird man nicht ernannt, sondern geboren und vorausbestimmt". Men had in 1911 Benedek uit de vergetelheid in de militaire literatuur naar voren gebracht met de gloednieuwe stelling: „ware Benedek slechts de vrije hand gelaten, wellicht zoude voor Pruisen instede van een Königgratz een Ligny zijn gevolgd". Dan neemt Schlieffen de pen ter hand. Want al was Benedek ongetwijfeld een dapper en energiek k o r p scommandant (verdediging van San Martino op den rechtervleugel in den slag van Solferino, 1859), deze ruwe, weinig beschaafde troupier, die bij voorkeur hooggeplaatste, adellijke officieren onaangenaam bejegende en die zich met de lagere officieren en met den troep encanailleerdedeze man, die nooit gestudeerd had, die op alle studie, op „Vernunft und Wissenschaft 742

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 14