D i e bureaucraat had Wilhem II in von Bethmann Hollweg gevonden. En zoodoende was in 1914 een triumfiraat ter vervanging van den keizer-veldheer gevormd, waarvan geen enkel lid „etwas vom Salböl Samuels abbekommen hatte". VI. Toen Schlieffen op 1 Januari 1906 zijn plaats aan von Moltke afstond, was hij voor zichzelf tot klaarheid gekomen ten opzichte van de vraag hoe Duitschland zich kon ontworstelen aan den greep der coalitie, welke zich rondom het land had gevormd. Dien strijd wilde hij in 1905 aanbinden, toen het lot een kans bood als nooit tevoren (Russisch-Japansche oorlog), omdat hij hem als onafwendbaar wist en slaan wilde vóór hij zelf gesla gen zou worden. „Wir sind umstellt von einer ungeheueren Koalition. Wir befinden uns in dieselben Lage wie Friederich der Grosse vor dem siebenjahrige Krieg. Jetzt können wir heraus aus der Schlinge". Het geheele westen van Rusland is van troepen ontbloot. Rusland is in jaren niet slagvaardig; wij kunnen op het oogen- blik met onzen meest verbitterden en gevaarlijksten vijand afre kenen en zijn daartoe volkomen in ons recht. Frankrijk zou zich in hetzelfde geval geen oogenblik bedenken om o n s aan te vallen. „Der König von England, ein sonst sehr bequemer Herr, reist nicht umsonst in der Welt herum. Er ist der beste Geschafts- reisende seiner Minister, und es ist ein Irrtum, zu glauben dass England uns nur wirtschaftlich ruinieren will: nein, politisch und militarisch. Durch den Zwang politischer und wirtschaftlicher Notwendigkeit glaubt es in den Kreis unserer Feinde treten zu müssen, hat die Führung in dem Kesseltreiben übernommen". (Dr. Rochs, Graf Schlieffen). Wilhelm II weigerde hoe gunstig ook op dat oogenblik de politieke en militaire omstandigheden voor Duitschland waren. „Da wurde es Graf Schlieffen klar, dass er in diese Zeit von der Illusionen und Utopien nicht passte (Foerster)." Maar hij liet bij zijn „procesverbaal van overgave" achter zijn Nota „Oorlog tegen Frankrijk"met een bijlage, waarin ook het geval „Engeland en Frankrijk'' was voorzien. Dit plan was in den loop der jaren door wikken en wegen van alle kansen en mogelijkheden in Schlieffen gegroeid en dit wordt weieens over het hoofd gezien was afgestemd op den politieken toestand van dat oogenblik; d.w.z. toen Rusland tijdelijk als tegenstander was uitgeschakeld. 754 „Mache mir den Rechten stark

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 26