Gingen de Franschen hiertoe over en Schlieffen beschouwde dit als een Liebesdienst dan mocht door de Duitschers geen beslissing aanvaard worden integendeel, hun opdracht werd dan uitwijken, de tegenpartij meelokken en vasthouden in de stelling Moezel Duitsche Nied-Saar vesting Metz. Bleef het Fransche offensief echter voorloopig uit, dan moest Nancy worden aangevallen, hetgeen den tegenstander vermoe delijk tot een tegenoffensief zou brengen. „Tun die Franzosen das letztere (offensief in Lotharingen) so würde der Hauptzweck des Angriffs auf Nancy, namlich Fesse- lung möglichst starke Krafte an der fr. Ostfront, erreicht sein. Je mehr Truppen die Franzosen für den Gegenangriff verwen den, desto besser ist es für die Deutschen. Diese dürfen sich nur nicht in hartnackige Gefechte einlassen, sondern müssen ihre Aufgabe darin finden, einen starken Feind nach sich zu ziehen und mit Hilfe des erweiterten Metz festzuhalten (plan 1905). Der machtige rechte Flügel hatte auch einen gelungenen fran- zösischen Durchbruch bald in die schwerste Niederlage verwan delt". Bleef de tegenstander ondanks alles tóch defensief bij Nancy, dan dienden dadelijk twee legerkorpsen van den toch reeds zwakken linkervleugel per spoor achter den rechtervleugel te worden gebracht. Zelfs een volgens Schlieffen zeer onwaarschijnlijk offensief der Franschen door Zwitserland kon den Duitschers slechts welkom zijn, omdat d i e omtrekkende afdeelingen te laat zouden komen bij de beslissing op den rechtervleugel, zooals trouwens alle troepen, die zich tot een offensief in Lotharingen of in den Elzas lieten verleiden, óf te laat óf druppelsgewijze terug gevoerd konden worden. Dan achtte Schlieffen het oogenblik gekomen om het Cannae, of beter nog „das gigantische Leuthen" te besluiten dan, als de zeven legerkorpsen op den uitersten rechtervleugel zich richten zouden tegen de lijn Auxerre—Troyes, dan was het tijdstip daar om ook den linkervleugel voorwaarts te doen gaan. Die linkervleugel zou bestaan uit vestingbezettingen, uit de reservedivisies, welke Verdun hadden ingesloten, uit de landweer van den Boven Rijn en uit inmiddels in Duitschland gevorm de nieuwe formaties, en zou zich richten tegen de lijn Nancy Belfort. 757 Zélf zijn de Franschen dit, althans in het begin van den oorlog, niet voornemens geweest. Wel is in de opdracht voor het I Fransche leger ge dacht aan de mogelijkheid van een Duitsch offensief door Zwitserland in"de Directive voor dit leger is aangegeven, dat de Badische Bahnhof in Bazel vermeid moest worden door het rechtervleugeldetachement. Dit bevel werd 4 Aug. 1914 ingetrokken, terwijl strikte neutraliteit ten aanzien van Zwitser land werd gelast (v. Kuhl, M.W.B. No. 17. 1927).

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 29