Aldus de grondgedachte, niet het Siegesrezept van Schlief- fen, zooals hij haar in 1905 aangaf. Meer dan een grondgedachte gaf het plan niet, kón het ook niet geven, omdat Foerster zegt het zoo juist - Schlieffen te zeer een leerling van Moltke was om diens uitspraak niet te onderschrijven en toe te passen: „kein Operationsplan reichtmit einiger Sicherkeit über das erste Zusammentreffen mit derfeind- lichen Hauptmacht hinaus. Nur der Laie glaubt im Verlauf eines Feldzuges die konsequente Durchführung eines im voraus ge- fassten, in allen Einzelheiten überlegten und bis ans Ende fest- gehaltenen ursprünglichen Gedankens zu erblicken". Zooals reeds aangegeven veroordeelt o. m. von Schlichting deze plannen van Schlieffen, welke volgens hem weinig meer en ook weinig beter zijn dan „ein Kleben an der reinen exerzierten Schlacht" ook Leuthen kon deze criticus nimmer hooger aanslaan dan „einen reinen Exerzierplatszieg". En toch waren in die plannen belichaamd de overoude be ginselen der oorlogsvoering de vernietiging door een aanval tegen front en rug; het zoo sterk mogelijk zijn op de plaats, waar de beslissing wordt gezocht de verrassing de overeenstemming van den aanval in front met die tegen de flankde harmonische aanval! En, vraagt Groener, is dit plan dan niet in overeenstemming met Frederik de Groote's Generalprinzipien des Krieges, door een meester in de kunst der oorlogsvoering uit de praktijk verklaard: „Ein Gedanken muss das ganze Heer durchdringen Man muss ein Provinz opfern und zur rechten Zeit zu verlieren wissen Wer alles verteidigen will, verteidigt nichts Wer seine Krafte zersplittert, wird im einzelnen geschlagen Man richtet seinen Stoss gegen den schwachsten Punkt des Feindes; Nehmt den Zufall alles, was ihr ihm durch euern Scharfbhck und eure Vorsicht entreissen könnst". Met het ontwerpen van het plan 1905, kort daarop gevolgd door zijn aftreden, achtte Schlieffen het vraagstuk ten aanzien van het offensief in het Westen nog niet opgelost, althans af gedaan. Immers, na dat jaar begint Rusland weer meer en meer als gevaarlijke tegenstander mee te tellen. En hiermede moet rekening worden gehouden. Echter blijft Schlieffen vasthouden aan zijn grondgedachtehet alles verpletterende offensief in het Westen. Hoe hij zich daarbij het optreden tegenover Rusland dacht, werd in het I. M.T. no. 12 van 1929 reeds aangegeven: Oost- 758

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 30