Zoo dicht mogelijk inabij de opstellingsplaats van de toestellen is het vereenigingslokaal van de piloten. Hier zijn in manoeuvre- en oorlogstijd alle dienstdoende piloten verzameld, de beschikbare gegevens van beide zijden worden op een duidelijke wijze aange geven, terwijl hier de bevelen van den afdeelingsstaf door de ondercommandanten ontvangen worden en bekend gemaakt. Een apart vertrek is ingericht voor de ontvangst van de orders, het bedienen van de telefoon en het noteeren van de tijden van vertrek van afdeelingen en individueele toestellen. Gedurende de uren, dat wordt gevlogen, staan, op het terrein gereed een brandblusch- en hulpwagen en een starter. Deze laatste is een startinrichting, geconstueerd op het chassis van een vorig- model Ford, een zeer belangrijk hulp- en reservemiddel voor het snel starten van toestellen, indien een afdeeling in den kortst mogelijken tijd moet starten. Een of twee toestellen, welke moeilijk zijn aan te slaan, kunnen een afdeeling voor een geruimen tijd ophouden. De afdeelingen zijn doorloopend genummerd en van elkaar te onderscheiden door een ter weerszijden van den romp en over de geheele lengte van den bovenvleugel aangebrachte breede streep van verschillende kleur en vorm. Van elke afdeeling zijn de patrouilles benoemd met de letters A, B en C. De eerste patrouille heeft ter onderscheiding een roode propellerneus en roode wielbekleediing, de tweede hetzelfde in het geel en de derde in het blauw. Elk toestel heeft een bepaalde letter, aangebracht op een goed zichtbare plaats in den cockpit, welke dient als identificatieletter voor seinen bij nachtelijk optreden. Elke piloot heeft daarenboven nog een bepaald rangnummer ten behoeve van radiotelefonisch verkeer. De jagerafdeelingen, bestemd voor locale verdediging, zijn uit gerust met jachtvliegtuigen met een luchtgekoelden motor met compressor. Toestellen met luchtgekoelde motoren met compressor geven eerst op grootere hoogte (4000 en meer) het beste rendement. Men heeft den luchtgekoelden motor genomen, vanwege de moge lijkheid om in den kortst mogelijken tijd te kunnen starten, waarbij het voor de verdediging van een object, dicht bij de kust gelegen, gaat om in een minimum van tijd de grootst mogelijke hoogte te hebben bereikt en daar de grootst mogelijke manoeuvreervaardig heid en snelheid te kunnen ontwikkelen. Op lagere hoogte zijn deze toestellen echter door den minder gunstigen bouw de mindere gebleken van de nieuwe twee-zitter- dag-bombardementstoestellen met watergekoelden motor. Onder de nieuwste experimenteele jagers zijn er eenige, de snelste, uitgerust met een watergekoelden motor, en voorzien 'van 767

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 39