Achtenveertig uur later wist Duitschland en wist Europa wie generaal von Moltke was. Vierenveertig jaar geleden was de Deensche luitenant von Moltke bij het eerste Pruisische Leibregiment geplaatst; een jaar later stond hij op de Kriegsakademie voor Prins Wilhelm von Preussen, bleek, smal, dun, verkommerd, „einem Bindfaden ver- gleichbar". „Keine gute Akquisition", meende de Inspecteur. Vierenveertig jaar lang werkte hij, eenzaam, zwijgend, onbe kend. Den oorlog als zoodanig maakte hij nimmer mee. En toen in 1866 het Pruisische leger te velde trok, was hij Chef van een Generalen Staf.in windselen. „Dieser Mann der Tat war, als er berufen wurde etwas für die Unsterblichkeit zu tun, bereits 65 Jahre alt. Er kam vorn Schreibtisch aus der Einsamkeit des Arbeitszimmers. Wenige kannten ihn. Niemand beachtete ihn", aldus teekent Schlieffen hem, „er war nicht Feldherr, er war nur Chef des Generalstabes, er war nicht Befehlshaber, er war nur Ratgeber. Aber dennoch hat ihn die Geschichte in die Reihe jener wenigen grossen Kriegs- herren gestellt, welche im Laufe langer Jahrtausende erstanden sind, und dennoch hat die Nachwelt sich darüber gestritten, ob er Napoleon erreicht, ob er ihn übertroffen, oder ob er hinter ihrn zurückgeblieben ist. Seine Siege sind nicht so zahlreich wie diejenigen, welche mit 1796 anfangen und mit 1815 abschliessen, an Glanz aber über troffen sie alle anderen, denn er siegte nicht; er ver- n i c h te t e". Er is aanleiding om deze teekening van Moltke door Schlieffen als inleiding te plaatsen boven een schets, welke Schlieffen zelf betreft. Want vóór den wereldoorlog werd, buiten den kern van den Duitschen Generalen Staf, herhaaldelijk dezelfde vraag gesteld: „wie is generaal von Schlieffen" „Eenzaamheid is het lot van de groote mannen in de wereld geschiedenis", schrijft Foerster, „zij staan buiten de massa, hoewel daarom niet afzijdig. Integendeel, zij geven den weg aan, zij leiden. Tot deze eenzamen in de geschiedenis van het Pruisisch-Duit- sche leger behoort ook graaf von Schlieffen. De massa van het volk wist niets van hem, in het leger zelf kende hem slechts een klein deel van het officierskorps. En toch beheerschte zijn gedachte het leger en daarmede het gansche „Volk in Waffen". Toen in 1909 in de Deutsche Revue een opzienbarend artikel verscheen „Der Krieg in der Gegenwart", geschreven door 731

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 3