een goede compressor, welke ook wat klimvermogen en sneiheid op grootere hoogte betreft, de luchtgekoelde machines de baas zijn. Echter gaat de ontwikkeling van beide types gestadig verder, zoo dat het moeilijk uit te maken is, welk type voor het bepaalde doel de voorkeur verdient. De bewapening van den jager bestaat uit twee mitrailleurs, welke uitsluitend in de lijn van de vlucht hun vuur kunnen uit brengen, elk met een band van zeshonderd patronen. Er kunnen vier bommen van circa tien K.G. elk worden medegenomen. Een zend en ontvangstapparaat voor radiotelefonie met een vaste antenne, gespannen tusschen de vleugeluiteinden van den bovenvleugel en den staart, is in de fuselage, vlak achter den cockpit, ingebouwd. Er wordt met een tevoren afgestemde golflengte geseind, de ont vangstcondensator is door den bestuurder regelbaar over 180 graden. De bediening van de mitrailleurs geschiedt door middel van Bowdenkabels door den bestuurder. Voor het richten op het doel zijn ringvizieren en kijkervizieren aangebracht. Deze laatste vizier inrichting mag niet worden gebruikt bij den aanval op gronddoelen, met het oog op het gevaar van in den grond steken. Er worden verschillende proeven genomen met nieuwe richt- instrumenten o.a. een waarbij, door middel van een lampje, een scherm en een reflector, een lichtende ring en een punt in het midden, geprojecteerd wordt op een gerookt doorzichtig glas, dat door middel van een handle voor het windscherm kan worden geplaatst. Op deze manier kan men op zijn doel richten, zonder daarbij de omgeving uit het oog te verliezen. De verdere uitrusting van den jager bestaat, behalve uit de normale vliegtuiguitrusting uit een zuurstofapparaat, met electrisch verwarmd ventiel (teneinde bevriezing van de leiding door uit ademing tegen te gaan) en electrisch verwarmde handschoenen en voetbekleeding voor het vliegen op groote hoogte. De piloot heeft verder de beschikking over een lichtkogelpistool met patronen. Behalve de normale navigatielichten zijn voor het optreden bij nacht twee identificatielampen aangebracht, één boven op de centersectie en één aan de onderzijde van den romp. Deze lampen worden met een morsesleutel bediend voor het seinen naar andere toestellen of naar den grond. Ter weerszijden van den ondervleugel bevinden zich „wing tip flares" voor het uitvoeren van nachtlandingen. Voor het beoefenen van individueele aanvallen op tegenstanders en op gronddoelen is op den bovenvleugel een mitrailleurcamera gemon teerd. De Formatie. In formatie optredend, bestaat de afdeeling jachtvliegtuigen uit drie patrouilles. De patrouille is de kleinste sub-formatie en heeft 768

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 40