de benzinehoeveelheid verminderd en het gewicht aan bommen vergroot kan worden. Bovendien zal een bommenwerper genood zaakt zijn, het gewicht aan bommen te verminderden, teneinde zijn prestatievermogen op te voeren, indien een aanval moet worden uitgevoerd bij dag op een ver verwijderd object, hij dus op vijan delijke aanvallen bedacht moet zijn en derhalve op eigeri afweer zal zijn aangewezen. De actieradius is de grootste afstand, welke een vliegtuig kan afleggen bij goede weersomstandigheden en langs den kortsten weg, terwijl voldoende brandstof overblijft voor den terugweg naar het vliegterrein. De volgende factoren moeten daarbij in aanmerking worden genomen: le. weersomstandigheden en wind; 2e. tijd van draaien op den grond 3e. vermindering van snelheid en toename van brandstofver bruik, indien de vliegtuigen in formatie optreden 4e. de tijd, benoodigd om boven het doel te blijven 5e. de gemiddelde hoogte tijdens de vlucht; 6e. de militaire lading; 7e. een redelijke speling voor de mogelijkheid, dat een gevecht moet worden aangegaan en voor het maken van noodzakelijke omwegen. OFFENSIEVE EN DEFENSIEVE LUCHTSTRIJDKRACHTEN. A. Bomvliegtuigen en hun tactisch gebruik. De bom is het voornaamste wapen van de luchtmacht voor het bereiken van haar oorlogsdoel. Hoe grooter de hoeveelheid en het gewicht aan bommen zal zijn, dat tegelijkertijd kan worden afgeworpen, hoe grooter het resultaat zal zijn, dat bereikt zal kunnen worden. De hoofdtaak van de bomvliegtuigen is het brengen van een bepaalde lading bommen op de aangewezen plaats op de meest doelmatige wijze. Hoewel het aangaan van een gevecht in vele gevallen niet te vermijden zal zijn, mag dit alleen als een uiterst middel beschouwd worden om het doel te bereiken. Om deze offensieve taak van de luchtmacht zoo goed mogelijk te vervullen, moeten de aanvallende luchtstrijdkrachten, of een zoo groot mogelijk deel daarvan, bestaan uit bommenwerpers, welke een zoo groot mogelijke lading bommen met zich mede voeren. Alle mogelijke hulpmiddelen moeten worden aangewend, om een onafgebroken en doeltreffend luchtbombardement uitte kunnen voeren. De bombardementstoestellen zijn te onderscheiden in één- motorige en meermotorige toestellen. De eersten hebben een zoo 772

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 44