het algemeen beter is dan het medegeven van beveiligende afdeelingen. Het gebruik van den één-zitsjager voor escortedoeleinden ter beveiliging van de bommenwerpersformaties, geeft aanleiding tot moeilijkheden, daar zij, indien zij worden aangevallen, actief moeten optreden. Bij een aanval van achteren b. v. zullen zij keert moeten maken en zelf aanvallen. Zij kunnen dus zeer gemakkelijk van de bommenwerpers, welke zij moeten beschermen, worden afgetrokken en afgeleid. Twee-zitsjagers zouden beter voor dit doel geschikt zijn, doch indien zij actief optreden, loopen ook zij kans, te worden afge leid bepalen zij zich tot defensief optreden, dan zijn zij zoo zeer beperkt in hun optreden, dat de verdediging even goed door de bommenwerpers zelf kan geschieden. Door de groote kans welke een afdeeling bommenwerpers heeft om 's vijands luchtstrijdkrachten in de lucht te ontwijken, zal men bij voorkeur het indeelen van beschermende ageerafdee- lingen, gedurende het vliegen naar het doel, achterwege laten. Is echter boven het aanvalsdoel vijandelijke luchtactie te ver wachten dan kan een afdeeling jagers worden ingezet om op het tijdstip van den bomaanval, boven dat punt te verschijnen en zoodoende de vijandelijke luchtstrijdkrachten te binden. Indien op groote hoogte wordt gevlogen zal de kans op het ontloopen van vijandelijke luchtstrijdkrachten grooter worden, terwijl tegelijkertijd de kracht en de duur van 's vijands ingrij pen zullen verminderen. Echter kost het op groote hoogte vliegen zeer veel inspanning van het personeel en zal het gewicht aan bommen verminderd moeten worden, terwijl de nauwkeurigheid van het werpen zal afnemen. De volgende factoren zullen verder van gunstigen invloed zijn op het ontwijken van het gevecht le. het gebruikmaken van wolken om zich te verbergen. Wol ken, hoewel een limiet stellend aan de hoogte, waarop de bommen geworpen kunnen worden, zijn van veel voordeel, teneinde verrassing te verkrijgen. 2e. het uitvoeren van de aanvallen vóór het aanbreken van den dag of na zonsondergang. 3e. de keuze van de route in zones, waar de eigen jachtvlieg tuigen optreden en het vermijden van gebieden, waar de vijand een sterke luchtverdediging heeft. 4e. samenwerking tusschen verschillende afdeelingen. Het tijdstip van een aanval kan zoodanig worden bepaald, dat zij plaats heeft, wanneer kan worden verwacht, dat de verdedigende jagers naar omlaag zijn moeten gaan, om brandstof en munitie aan te vullen, na een actie tegen een voorgaande aanvallende afdeeling. 775

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 47