5e. door tegelijkertijd vèr uit elkaar liggende objecten aan te vallen, wordt de verdediger genoodzaakt zijn krachten te verdeelen. be. door te voren licht geladen snelle bommenwerpers uit te zenden, teneinde van groote hoogte schijnaanvallen uit te voeren kan men den vijand in de lucht lokken en de verde diging uitputten, vóór de groote aanval wordt ondernomen. Tenslotte is het verzamelen van herhaalde en nauwkeurige weerberichten alsmede van gegevens omtrent 's vijarids lucht- werkzaamheid van groot belang. De uitvoering van bombardementsopdrachten. Indien het doel is moreel effect te verkrijgen en den vijand te dwingen om zijn luchtstrijdkrachten in de verdediging terug te trekken, is een onafgebroken bombardeeren van zijn vitale ob jecten noodzakelijk. Is de aanval eenmaal ingezet, dan moet deze onafgebroken worden voortgezet, totdat het verlangde resultaat is verkregen. In sommige gevallen, zooals bij nacht, zal het effect van een voortgezetten aanval kunnen worden bereikt, door het afwerpen van bommen met vertraagde werking, welke een bepaald tijds verloop na elkaar tot ontploffing komen. Teneinde een onafgebroken bombardement uit te voeren, moeten in verband met den aard en de grootte van het aanvalsobject meerdere opeenvolgende aanvallen worden uitgevoerd. Hoe grooter het aantal van deze aanvallen is, hoe zwakker, in verband met de sterkte van het totaal, de afdeelingen zullen zijn. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat moreel ef fect op den duur slechts wordt bereikt, indien er slachtoffers val len en ernstige materieele schade wordt toegebracht. Bij de uitvoering van bomaanvallen spelen de weersinvloeden een belangrijke rol. In slechte weersomstandigheden en bij nacht, is een bomaanval alleen dan mogelijk, als de vliegtuigen door en boven wolken en mist en in volkomen duister kunnen worden genavigeerd. Het succes zal dan afhangen van de bedrevenheid van de piloten, om in elke weersomstandigheid te kunnen vliegen. Hiervoor is een groote bedrevenheid en speciale oefening ver- eischt. Indien wordt beoogd het vernietigen of ontwrichten van een bepaalde tak van bedrijf, fabricage of voorziening, dan zal veelal kunnen worden volstaan met de fabricage of aanvulling van een bepaald onderdeel te verstoren. Wanneer b.v. voor wat betreft de voorziening aan luchtvaartmaterieel de motoren-opslagplaatsen kunnen worden vernield, zal dit afdoende zijn, om de geheele aanvulling van vliegtuigmaterieel te stagneeren. Evenzoo zal door het bombardeeren van opslagplaatsen van explosieve stoffen 776

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 48