bereikt kunnen wofden, dat de geheele aanvoer van vuurwapenen waardeloos wordt, door het ontstaan van munitiegebrek. Tenslotte kan het in bepaalde gevallen gewenscht zijn te ver hinderen, dat op een bepaalden dag belangrijk oorlogsmaterieel en reserves de vijandelijke gevechtslinies bereiken. Dit doel kan worden bereikt, door de transporten, de verstrekkingsplaatsen en stationsemplacementen bij het uitladen aan te vallen, en voorts door het vervoer langs den weg te belemmeren. De aan te vallen doelen kunnen zijn in het eerste stadiumoplagplaatsen op de basis, vervolgenstreinen of bepaalde halteplaatsen tijdens het vervoer, tenslotteeindstations en afvoerwegen bij het uitladen. Aanvallen, uitgevoerd door een groot aantal bommenwerpers tegelijkertijd, zullen door hun belangrijk grooter defensief ver mogen in het algemeen minder kostbaar aan verliezen zijn, dan aanvallen uitgevoerd door één of een paar vliegtuigen. Boven dien zijn geconcentreerde aanvallen tegen bewegende doelen meer doelmatig omdat een veel grooter kans op materieele uitwerking bestaat. De grootte van de afdeeling is verder van grooten moreelen invloed op de piloten, daar het vertrouwen toeneemt met de grootte van de afdeeling, terwijl ook de verdediger bij een mach tigen geconcentreerden aanval eerder in verwarring zal worden gebracht. Overdag zal de aanval normaal in formatie worden uitgevoerd en de bommen worden losgelaten op een teeken van den leider. Er moet steeds een verzamelplaats worden opgegeven, teneinde deformatie te kunnen herstellen, indien het noodig is geweest tij dens het uitvoeren van den aanval de formatie tijdelijk op te lossen. Des nachts zullen de aanvallen in het algemeen uitgevoerd wor den door individueel optredende vliegtuigen, welke op ongeregelde tijden vanaf het vliegterrein opstijgen, op verschillende hoogte vliegen en onafhankelijk van elkaar den aanval uitvoeren. In een formatie bommenwerpers zal steeds minstens één van de toestellen een fototoestel met zich medevoeren. De mate van verwoesting, door een bombardement aangericht, zal door bestudeering van vlak na het bombardement opgenomen foto's gemakkelijk kunnen worden vastgesteld. Hieruit kan een commandant zijn conclusies trekken of een verder bombardement noodzakelijk is. Indien bommen met vertraagde werking gebruikt zijn, zal het raadzaam zijn, een speciaal fotovliegtuig eenige uren na den aan val naar die plaats te zenden. Teneinde foto's van een nachtbombardement te verkrijgen, moeten deze genomen worden, zoodra het zoo licht is dat fo- 777

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 49