Het jachtvliegtuig moet door hare bijzondere constructie vol doen aan de volgende eischen: groote snelheid, hoog plafond, groote stijgsnelheid, goede manoeuvreervaardigheid, en tenslotte een zoo groot mogelijk offensief vermogen door een doeltreffende bewapening. We kunnen naar den aard van optreden twee soorten jacht vliegtuigen onderscheiden, n.l. de jager voor offensieve opdrachten in het algemeen in samenwerking met de actie van bomvlieg- tuigen en de jager bestemd voor de verdediging van bepaalde objecten (de „Interceptor Fighter"). Bij de laatstgenoemde jager komt het in de eerste plaats er op aan, in verband met den, in vele gevallen zeer korten beschikbaren tijd na de melding dat vijandelijke vliegtuigen (vermoedelijk bommenwerpers op groote hoogte) in aantocht zijn, om in den kortst mogelijken tijd start klaar te zijn en naar een bepaalde hoogte te klimmen, teneinde •de vijandelijke vliegtuigen aan te vallen vóór zij hun aanvals- object hebben bereikt. De een-zits jager kan slechts vuur uitbrengen in voorwaartsche richting, moet dus ook om zich te verweren, steeds aanvallend optreden. Door het gemis van een achtermitrailleur is dit soort vliegtuigen wat afwerend vermogen betreft in het nadeel bij twee-zits vliegtuigen. Dit nadeel moet voor den eenzitter in het algemeen worden aanvaard, terwille van een grooter prestatie vermogen en de grootere mogelijkheid om verrassend op te treden. Door het gemis aan afwerend vermogen, is de een-zits jager on geschikt voor het uitvoeren van opdrachten op grooten afstand -van zijn basis en ver achter de vijandelijke linies, daar hij zich noch uit het gevecht kan losmaken, noch zich verdedigen tegen achtervolgers. Bovendien stellen zijn beperkte hoeveelheid brand stof en kleine munitievoorraad, welke weer in nauw verband staan met het prestatievermogen, een limiet aan zijn werkingssfeer en duur van optreden. Dezelfde reden maken den eenzitter, zooals tevoren reeds is opgemerkt, minder geschikt voor escorte doeleinden ten behoeve van andere soorten luchtstrijdkrachten, daar hij zich bij een aanval onmiddellijk tegen den aanvaller moet keeren en de formatie, welke hij zou beveiligen, tijdelijk, wellicht voor goed, moet loslaten. De twee-zits jager ontleent aan zijn achtermitrailleur een zeker defensief vermogen, is echter in alle overige opzichten inferieur aan den een-zits jager en zal slechts in bijzondere gevallen, zooals optreden ver achter het vijandelijk front, voor speciale opdrachten, kunnen worden ingezet. Bomvliegtuigen en jachtvliegtuigen, optredend als onderdeel van en in onmiddellijk verband met een strijdende troepenmacht, 779

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 51