4. DE CRYPTOLOGEN IN HET INDISCHE LEGER. door W. A. VAN DER BEEK, Kapitein der Infanterie. Zooals bekend mag worden verondersteld, werden de Indische abituriënten van de H. K. S. de laatste jaren in de gelegenheid gesteld, om na voltooide studie nog een cursus van drie maanden in cryptografie te volgen. In de jaren '26 t/m '29 werd elk jaar een zoodanigen cursus gehouden, gevolgd door resp. 3, 3, 2 en 1 officieren. Ben ik goed ingelicht, dan zal dit jaar geen cursus meer wor den gehouden, hetgeen niet anders dan jammer kan worden geheeten. Want niet alleen is te betreuren dat er geen nieuwe cryptologen meer bijkomen, maar óók, dat de reeds aanwezige daartoe opgeleide officieren bij den huidigen gang van zaken onherroepelijk als cryptoloog voor het Leger verloren zullen gaan, omdat ze niet in training worden gehouden. Niemand is méér hiervan overtuigd, dan de „cryptologen" zelf. Is toch een cursus van drie maanden slechts voldoende om de allervoornaamste systemen van geheimschrift en hunne wijze van ontsluiering te behandelen, wordt daar dus slechts een kern, een grondslag gelegd voor verdere zelfstudie, zoo is daarmede nog geenszins een „cryptoloog" gevormd theoretische kennis is in bepaalde mate uiteraard noodzakelijk, doch hoofdzaak is en blijft nraciische training door het daadwerkelijk ontsluieren van vercijferde teksten. Dit is wat de cryptologen van noode hebben, omdat ze zich er van bewust zijn, dat zónder die training hunne moeite en de door het Gouvernement aan hunne opleiding ten koste gelegde gelden tevergeefs zijn geweest. De animo voor de cryptografie vermindert wanneer geen practisch werk kan worden geleverd, en zoo èrgens, dan moet in de eerste plaats bij deze soort van arbeid de animo worden levendig gehouden, omdat het ontsluie ren van cryptogrammen weken, ja maanden kan duren, dus een uitermate groote dosis geduld, Ausdauer en interesse van de betrokkenen vergt. Zooals de toestand zich thans laat aanzien, zal het met de cryptologen als zoodanig in het Leger spoedig gedaan zijn, en zal dat ras binnen afzienbaren tijd uitgestorven zijn. 781

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 53