Heeft de oprichting van een Chiffreer-Bureau tot op heden nog niet haar beslag gekregen, toch schijnt die oprichting als de geruchten daaromtrent juist zijn nog slechts een kwestie van (afzienbaren tijd te zijn. Dit is inderdaad een lichtpunt, hoe wel het zich moeilijk rijmt met bovenvermelde stopzetting van den cryptografischen cursus. Die opheffing is te meer te betreuren, wanneer men bedenkt, dat het Indische Leger in dit opzicht in zooveel gunstiger con ditie verkeert dan het Moederlandsche Leger. Immers, voor abi turiënten H. K. S van het Nederlandsche Leger bestaat géén ge legenheid tot het volgen van een dergelijken cursus. Laten we dat voorbeeld niet volgen Over de waarde van de Cryptografie voor Regeering en Leger werd in 1928 reeds in dit tijdschrift geschreven (zie I M.T. 1928 No. 1.): de in dat artikel aangehaalde motieven en neergelegde denkbeelden gelden ook thans nog onverkort. Maar hoe, als de oprichting van het Chiffreer-Bureau nog eenige jaren op zich mocht laten wachten? Dan zijn de huidige „cryptologen" indien tenminste gedurende dien tijd geen prac- tische training op dat gebied meer plaats heeft niet meer als zoodanig te beschouwen enzijn we bovendien ver stoken gebleven van aanvulling van nieuwe krachten. Dan is de kans zeer groot, dat het tegenovergestelde geval van thans zich zal voordoen, nl: thansCryptologen en geen Chiffreer-Bureau- danEen Chiffreer-Bureau en geen Cryptologen Dan zijn we m.i. van kwaad tot erger vervallen Dit moet voorkomen worden, hetgeen op verschillende wijzen is te bereiken, en wel le. door de huidige cryptologen in de gelegenheid te stellen hun practische geschiktheid als zoodanig te behouden, 2e. door handhaving van de opleiding op de wijze als in de jaren 1926/1929 plaats vond, 3e. door het openen van de mogelijkheid tot het volgen van den ad 2e. bedoelden cursus óók door niet-H. K. S.-abitu- riënten, die eventueel daartoe het verzoek doen (bijv. ver lofgangers), 4e. door indien men den cursus ad 2e. bedoeld inderdaad wil opheffen de cryptografie als (al dan niet facultatief) leervak op de Hoogere Krijgsschool in te voeren, 5e. door het t. g. t. hier te lande opleiden van officieren tot cryptoloog, 6e. door aan het onderwerp „Cryptografie" in de Indische mi litaire vaktijdschriften ruimer aandacht te schenken dan tot heden. Door het desnoods ampel bespreken van dat onderwerp verraadt men toch heusch geen geheimenin het buitenland 782

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 54