Het is derhalve voor allen maar niet het minst voor officieren, die niet alleen tot taak hebben leiding te geven in het leger, maar evenzeer het zich tot plicht moeten rekenen het volk gezonde begrippen bij te brengen betreffende de landsverdedi ging, een onafwijsbare vereischte op de hoogte te zijn van de plaats die het gaswapen inneemt te midden van andere wapens. Hiermede wordt niet alleen bedoeld de tactische rol, die aan het gevechtsgas is toebedeeld en zijn technische vervolmaking, maar in het bijzonder de beoordeeling van de waarde welke het gas in het algemeen heeft als middel om een zoo groot mogelijk aantal strijders op het juiste oogenblik in zoo kort mogelijken tijd weerloos te maken. Terwijl dan uit een maat schappelijk en menscheüjk oogpunt, ten deze kennis moet wor den gedragen van de blijvende verliezen aan levens en arbeids vermogen welke in en na een oorlog aan de gassen mogen worden geweten. Slechts vergelijkende studie over een groot materiaal en over een voldoend lang tijdsverloop kan deze kennis eeniger mate bijbrengen. Van Amerikaansche zijde is dit geschied in een studie van kolonel Harry L. Gilchrist van den geneeskundigen dienst van het Amerikaansche leger, Chef van de Medische afdeeling van den militair-chemischen dienst. Zijne studie waarin ontzaggelijk veel cijfermateriaal wordt ver werkt is daardoor eenigszins droog maar er niet te minder leer zaam om. Het zij mij vergund het een en ander uit deze studiën aan te halen Het blijkt dan dat in den wereldoorlog een aantal van 65 mil- loen manschappen is gemobiliseerd; hiervan zijn verwond opge nomen 21 miliioen, onder welk aantal evenwel velen zijn begre pen die 2 of 3 keer zijn verpleegd. Met deze 21 miliioen wordt dus het aantal gevallen bedoeld, niet het aantal personen. Van hen stierven er 8ll2 miliioen. Door gas werden in het geheel buiten gevecht gesteld 1.000.000 manschappen. Van dit miliioen stierven er 78 000 man. Opgemerkt moge worden, dat hieronder 58.000 Russen schuilen wier gastucht uiterst gering was. Gaan wij de verliezen door gas na bij de verschillende oorlog voerenden afzonderlijk, dan blijkt dat Rusland op de 475.000 gaszieken 56.000 dooden telde of 11 °/0, maar Frankrijk op de 190.000: 8.000 of 4%, de Vereenigde Staten op de 70.000 gaszieken: 1.421 overledenen of 2 °/0, Engeland op de 180.000 getroffenen: 6.000 of 3 °/0, en Duitschland op de 78.000: 2 000 of 2.9 °/0 dooden. Enkele getallen zijn hier door mij naar boven of beneden afgerond. In ieder geval blijkt uit het bovenstaande voldoende, dat bij legers met voldoende tucht, en gastucht in het bijzonder, het percentage dooden op het aantal gewonden schommelt tusschen 2% en 4%, een opmerkelijk gering getal, als men in aanmerking neemt, dat dit percentage bij schot- en 786

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 58