6. EEN NIEUWE BATTERIJDIENST. (I.M.T. Nos. 6 en 7.) door M. ENQLES. Kapitein der Artillerie. Na lezing van de bijdragen over bovenstaand onderwerp, voor komende in I.M.T. 1930 No. 7 op bldz. 660 e. v. en op bldz. 672 e. v. zij het mij vergund, ten vervolge op mijn opstel in no. 6, alsnog de aandacht van de artilleristen onder de I.M.T. lezers te verzoeken voor het volgende. Hetgeen door mij aan het papier werd toevertrouwd, is het resultaat geweest van een ernstige practische beproeving der methode, waarbij bleek, dat de op het eerste gezicht aan de methode klevende bezwaren en de nadeelen slechts in theorie bestaan. De praktijk van de methode heeft mij bewezen, dat men niet bang behoeft te zijn, dat er meer fouten worden gemaakt dan bij de oude methode, al blijkt bij de theoretische beschou wing de kans op het maken van fouten grooter. M. i. zijn de voordeelen, die de nieuwe methode met zich brengt grooter dan de nadeelen zoodat men die nadeelen op den koop toe neemt. En, zooals ik reeds zeide, die nadeelen blijken in de praktijk kleiner te zijn dan in de theorie. Gebleken is b. v. dat er in de praktijk van „verwarring en onrust in de batterij", waarvoor vrees blijkt te bestaan, geen sprake is, welke Cos. men ook doorgeeft; integendeel, de groote mate van rust in de batterij blijft onder alle omstandigheden het kenmerkende verschijnsel van de nieuwe methode. Ik zou daarom willen aanraden de methode practisch te beproeven. Laat mij, alvorens verder te gaan, nog eerst eens duidelijk de voornaamste tegenstellingen tusschen de oude en de nieuwe methode naast elkaar stellen Oude Batter ij dienst: Nieuwe batter ij dienst: 1. Telefonist B.C. comman- 1 idem. deert de Cos. door de te lefoon (al dan niet groeps gewijze). 790

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 62