2. Telefonist Batterij ontvangt en herhaalt ze. 3. De O. C, die zich in de onmiddellijke nabijheid van de telefonen heeft opge steld, schrijft ze op. 4. O. C verwerkt de ontvan gen Cos. 5. O C. geeft de verwerkte Cos. aan de stukken door. 6. De Stuks-Cn. schrijven de Cos op. 7. De Stuks-Cn. herhalen de Cos. van rechts naar links of omgekeerd, al naar ge lang de O. C. bevolen heeft. 8. De Stuks-Cn. geven de Cos.'door aan hun richters en tempeerders. 9. Richters en tempeerders stellen hun toestellen en lezen de standen hoorbaar voor de Stuks-Cn. af. De controle dat alles goed is overgekomen, geschiedt bij 2, 7 en 9. 2. Telefonist Batterij ontvangt deCos. en roept ze met luider stemme uit, hoorbaar voor O. C., Stuks-Cn., richters en tempeerders. Richters en tempeerders stel len hun toestellen. In denzelf den tijd schrijven de O. C- en Stuks-Cn. de Cos. onver kort op en verwerken ze. De tijden, benoodigd voor 3, 4, 5, 6, 7 en 8 zijn ge ëlimineerd. De controle geschiedt na beëindiging der werkzaam heden. Ik zal thans wat dieper ingaan op de beide door mij zeer gewaardeerde opstellen. Op bldz. 660 lees ik: „Dat het zeer lang heeft geduurd, alvorens het een en ander over dit onderwerp werd geschreven, geeft echter stof tot nadenken". Inderdaad, de kwestie toch waar het om gaat is niet zoo heel eenvoudig, immers gevraagd wordt te voldoen aan twee, absoluut tegen gestelde eischen. Aan den eenen kant moet de zekerheid bestaan, dat alles goed overkomt, waarvoor veel tijd noodig is en aan den anderen kant moet de tijd tusschen commandeeren door vuurleider en „klaar" melden der batterij, zoo klein mogelijk zijn. Tusschen deze twee eischen zal een compromis moeten worden, gevonden. 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 63