Op bldz. 668 wordt de vraag gesteld of de stuks-Cn wel letten op de Cos van den batterij-telefonist, zonder dat van hen gevergd wordt dat de gegeven Cos worden herhaald. Zeer zeker zullen zij erop letten, want indien zij dit niet doen schiet hun stuk fout en nog maals, de uitwerking der Cos is zoo eenvoudig gebleken, dat zij er in minimum van tijd mee klaar zijn. In geval, een stuks-Ct. een Co of een serie Cos niet heeft ge hoord en om herhaling vraagt, (zie bldz. 668) antwoordt de O.C. op dat verzoek met „begrepen" hij zal de betreffende Cos op een rustig oogenblik doen herhalen, zooals in I.M.T. No. 6 bldz. 551 6e alinea is aangegeven. Dat het gevolg zou zijn een herhalen en nog eens herhalen is niet gebleken. Op bldz. 669 onderaan wordt de angst uitgesproken voor het verkeer,d verstaan van getallen. Een remedie hiertegen is voor te schrijven, dat alle getallen voortaan in de maleische taal moeten worden doorgegeven. Echter ook hierin is voorzien bij de nieuwe methode, zooals in I.M.T. No. 6 bldz. 551 9e alinea is aangegeven. Op bldz. 670 lezen wij „Een handig ondercommandant meldt zelf de batterij reeds klaar, wanneer het eerste stuk c.q. het tweede stuk zich heeft klaar ge meld" en op bladz. 675, 4e alinea „Wat echter een belangrijke besparing aan tijd geeft, is de batterij klaar melden op het moment dat het eerste stuk geladen wordt bij een goed geoefende batterij kan dit reeds gebeuren, op het moment dat bij het eerste stuk het projectiel het tempeer- toestel verlaat". Dit nu is zeer zeker doenlijk bij niet-gecamoufleerde stukken, waarbij de ondercommandant een overzicht heeft over zijn drie stukken doch zoodra de stukken zwaar gecamoufleerd zijn, en zelfs bij een zoodanige opstelling, dat het overzicht verloren gaat, wat heelemaal geen uitzonderingsgevallen zijn, is de klaarmelding, als in bovenstaande aangehaalde alinea voorgestaan, niet meer mo gelijk. De ondercommandant kan dan immers niet meer zien, hoe lang het nog duren zal alvorens de andere stukken klaar gemeld worden. Bovendien schuilt in deze wijze van klaar melden het gevaar, dat door optreden van klemming bij het laden of anderzins op het moment van vuren een der stukken moet uitvallen. De batterij was dus op het moment van melding niet klaar, terwijl de batterij commandant er op rekende dat ze wel klaar was. In beide alinea's tracht men een tijdsbesparing te verkrijgen door een wissel te trekken op de veine van den ondercommandant en dan alleen nog, als de 3 stukken overzichtelijk zijn opgesteld. De Cos „laadt" en „vuren" blijven in de hand van den O.C., d.w.z. dat de batterij-telefonist, die deze Cos van den vuurleider ontvangt, ze doorgeeft aan den O.C. die dan den telefonist opdraagt 793

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 65