7. COMMANDOTELEGRAFEN. (met 5 figuren) door Ir. Th. CANTER VISSCHER. Ie Luit. Art. e. i. Ten einde plaatsen, welke ruimtelijk gescheiden zijn en welke daarbij toch nauw met elkaar moeten samenwerken, onderling in verbinding te brengen, zijn verschillende methodes toe te pas sen. De vraag, welke dezer middelen in een bepaald geval de voorkeur verdient, wordt beheerscht door verschillende factoren b. v. de mate van ruimtelijke scheiding, betrouwbaarheid, be schikbare tijd, enz. Een der meest betrouwbare en gemakkelijk te bedienen middelen om bevelen en signalen op (niet al te grooten) af stand over te brengen, zijn de z. g. commando-telegrafen, welke langs electromagnetischen weg worden bediend. Zij worden toegepast b. v. aan boord van schepen, o. m. voor de machine-, ketel-, stuur-installaties, enz. centrale vuurleidingstoestellen, enz in groote electrische centrales, in verschillende industrie- bedrijven, bij de spoorwegen en in mijnen. De installatie bestaat uit een z.g. „gever", waarmee de commando's gegeven worden en één of meerdere ontvangers, alle onderling electrisch verbonden. Ue toestellen zijn als regel ingericht als wijzerapparaten (fig. 1 en 2). De wijzers bewegen zich dan over een ver deelde schaal zoodanig, dat elke beweging van den commando- wijzer nauwkeurig door de ontvangers wordt gevolgd. Naar gelang van de omstandigheden, waarin deze telegrafen ge bruikt worden, kan elke verandering bij den gever verge zeld gaan van een acoustisch of een optisch signaal, dan wel een combinatie van beide, terwijl omgekeerd bij den gever automatisch gemeld kan worden, dat de ontvanger het gegeven commando heeft opgevolgd, d. i. het geven van een contrasein voor de controle. Het magneetsysteem, dienend voor de beweging der wijzers, kan al naar gelang van de beschikbare stroomsoort, geconstrueerd worden zoowel voor gelijk- als voor wissel stroom het meest komt echter voor het synchrone wissel stroom-systeem. 795

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 67