Op één gever kunnen meerdere ontvangers staan, onder ling parallelin de meeste gevallen is dit aantal voor de practisch voorkomende gevallen, onbepaald. Op de nauw keurigheid heeft dit aantal dan geen invloed. Het aantal parallelle leidingen bedraagt bij de gebruikelijke systemen 5, n. 1. 3 voor de anker- en 2 voor de veldwikkelingen. Bij toe passing van een acoustisch dan wel optisch waarschuwings- sein, komt hier nog een zesde leiding bij, terwijl voor de terug melding (contrasein) nogmaals 3 ankerleidingen noodig zijn. Wisselstroomsysteem. Het principe van het Siemens Halske (S. H.) syn chrone wisselstroom-(w. s.)-systeem wordt voorgesteld in fig. 3fig. 4 geeft een meer perspectivische voorstelling. Zoowel gever als ontvanger bestaan uit een kleine 2-polige asynchrone motor, beide onderling geheel aan elkaar gelijk de rotoren (ankers) r. zijn over drie sleepringen a. met elkaar in serie geschakeldzij zijn zeer licht draaibaar en dragen de resp. wijzers. De statoren (magneetgestellen) s dezer motoren zijn uitgevoerd met lichamelijke polen en worden bekrachtigd uit een w. s. net van 50 Hertz bij spanningen tot 50 V direct, bij spanningen daarboven over een transfor mator T. Het ontstane magneetveld is dus een wisselveld. Zoo als te zien is, bestaan de ankerwikkelingen uit drie gelijke spoelen, n. 1. bccd. en db. 2). Door de inductieve werking van het wisselveld worden in elk der drie ankerwikkelingen electromotorische krachten (e. m. k.) opgewektmet behulp van de inductie-wet van Faraday is het zonder meer duidelijk, dat de grootte dezer opgewekte e.m.k.'s geheel beheerscht wordt door den stand van de betreffende spoel en dus ook door dien van den rotor t.o.v. het hoofdveld. M. a. w., bij precies dezelfde grootte van het wisselveld en de ankerwikkelingen bij gever en ontvanger zal er een verschilspanning in de anker- wikkelingen worden opgewekt, zoodra de relatieve standen der beide ankerwikkelingen niet precies aan elkaar gelijk zijn. Deze verschilspanning geeft aanleiding tot het ontstaan van een vereffeningsstroom in de drie leidingen; de nu optre dende synchroniseerende kracht, poogt de beide rotoren in precies denzelfden relatieven stand te brengen. Wordt dus de wijzer en daarmee het ankertje - van den gever versteld, en in den nieuwen stand vastgehouden, dan volgen alle aange sloten ontvangers deze beweging en zulks des te volkomener, naarmate de traagheid der in beweging te brengen massa's kleiner is. 796 1 Hertz (He) is 1 periode per secunde, dus 2 poolwisselingen per secunde. 2) In figuur 3 aangegeven als ringwikkelingin werkelijkheid echter uitgevoerd als trommelwikkeling (figuur 4).

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 68