Als zoodanig zegt het weinig, beantwoordt het niet de vraag „wie is de generaal von Schlieffen een man, die door het eene deel der toonaangevende militaire schrijvers en critici als een gevaarlijke fantast, als een reeds seniele geest, als een strate gische maniak verguisd, door het andere deel als strateeg zelfs boven Moltke geplaatst wordt. Een zóó omstreden figuur en die toch nimmer een veldtocht heeft geleid en die zich nimmer in de nivelleerende praktijk een geboren veldheer kon toonen moet méér hebben gedaan, méér hebben bereikt dan uit de data en uit de feiten van dit beknopt levensoverzicht naar buiten treedt. Dat meerdere, dat blijvende, die hóógere waarde moet dus uit zijn geest en gedachte, uit zijn werk, uit zijn geestelijke nalaten schap worden verklaard. II. Schlieffen schiep en propageerde geen fonkelnieuwe, geen eigen strategische leer, hoezeer hem dit zelfs thans nog nagegeven en ooi-c verweten wordt. Zijn strategische gedachte, zijn strategische arbeid wordt en blijft van huis uit afgestemd op de hierboven aangegeven Moltke sche „formule". Hij heeft dit zelf waarschijnlijk nooit scherper omlijnd weer gegeven dan in 1900, toen hij een rede hield ter herdenking van den 1 OOsten geboortedag van Moltke Sr. „Die Strategie ist ein System der Aushilfen Dat schijnt een steen te zijn, die men den hongerige instede van brood aanbiedt, of een orakelspreuk, welke meer verwarrend dan ophelderend werkt. Dat schijnt niets te zijn en het is alles. Het is een protest tegenover hen, die in een theorie, in een me thode, in binnen- en buitenlijnen, in omvatting of doorbraak het eenige heil zoeken. Het is de stelling, dat voor ieder geval de meest doelmatige op lossing moet worden gezocht, en het beteekent de wederinvoering van de volle vrijheid voor den aanvoerder om dat te doen, waardoor hij vermeent de overwinning te kunnen bereiken". En hij herhaalt het in andere woorden als hij in 1913 een voor rede schrijft voor den dertienden druk van Clausewitz „Vom Kriege". Want ook deze „Altmeister" gaat van de stelling uit, dat „das Absolute, das sogenannte Mathematische in den Berechnungen der 734 Die Strategie ist ein System der Aushilfen, ist die Übertragung des Wissens auf das praktische Leben. c von Moltke Sr.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 6