Het hangt nu geheel van het doel der installatie af, hoe groot de nauwkeurigheid der synchronisatie moet wezen voor vuurleidingstoestellen kan deze niet groot genoeg zijn, voor machinetelegrafen, roerverklikkers, e.d. weer veel minder, (verg. de fig. 1 en 2) De energie-toevoer kan eveneens geschieden van de zijde van één der ontvangers. Op ongeveer dezelfde wijze als het hierboven genoemde S. H.-systeem werkt het z.g Selsyn-systeemde netspanning ligt hier echter aan de rotorwikkelingen. 2) Een derde w. s.-systeem is afkomstig van de Feiten Guilleaume-Lahmeyer Werke, waarbij een regeltransformator wordt toegepast. 3) Gelijkstroomsysteem. Één van de eerste bruikbare typen commando-telegrafen werd nu ongeveer 35 jaar geledengebouwd volgens het z.g. zesrollen-systeem, voor 12-4-220 volt spanning. 4) De ontvanger is samengesteld uit 6, in een cirkel geplaatste, electromagneten. Elke twee diametraal gelegen electromagne- ten werden in serie geschakeld. De gever bestond uit een sleepcontact, waarmee de drie magneetparen afwisselend bekrachtigd werdenhiermee werd ook de draaizin vast gelegd. In verband met de aan dit systeem klevende nadeelen wordt hier niet verder op ingegaan. Een ander gelijkstroom-(g. s.)sijsteem, dienend voor kleine installaties, waarbij ten hoogste slechts 12 wijzerstanden mogelijk zijn (fig. 1) is de volgende. De ontvangers zijn hier dezelfde inductie-machines als bij het synchrone w. s. systeem. De gever bestaat echter uit een contactwals, die afwisselend 2 of 3 ankerleidingen aan de netspanning legt. Bij eiken stand van den contactwals behoort dan weer één stand van den ontvanger. Door de ankerleidingen in een bepaalde volgorde te verwisselen kan men 12 verschillende wijzerstanden verkrijgen. De normale bedrijfsspanning is 24 volt; onder voorscha keling van een weerstand kunnen deze apparaten ook aan hoogere spanningen tot 110 V worden aangesloten. De bovengenoemde synchroniseerende kracht treedt o.m. op bij alle parallel-gtschakelde inductiemotoren, zoodra een verschil ontstaat in periode of fase der rotorstroomen. Synchroon in tijd overeenkomend (afgeleid van sun tegelijk en chrone tijd). Asynchroon in tijd verschillend. 2) De eerstgenoemde (S. H.) apparaten worden echter het meest toege past. Zie Oeneral Electric Review 1921 p. 210, zie ook p. 190. 3) Deutsch Reich's Patent (D. R. P 206689. 4) Electrotechnisch Zeitschrift (E. T. Z.) 1899. Het teeken 4- beteekent„tot". 798

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 70