Een derde g. s.-systeem is het z. g. weerstandssysteem (S. H.). Het principe van dit systeem is weergegeven in fig 5. Hier is de gever een ringvormige weerstand R., welke bij twee diametraal gelegen punten 1 en 2 aan een gelijk- stroomnet ligt, terwijl de ontvangers weer alle gewone w. s - machines zijn, gelijk aan die van het w. s.-systeem. Doordat nu echter het magneetgestel bekrachtigd wordt met g. s., is het hoofdveld een gelijkveld. Van een eigenlijke inductiewer king zooals dat het geval is hij het w. s. systeem is dus nu geen sprake meer (de netspanning is constant). De drie deelen der ankerwikkeling van R zijn verbonden met drie contact borstels 3, welke over den weerstand R. verstelbaar zijn Deze borstels 3 staan 120° uit elkaar en zijn van elkaar geisoleerd. Ook hier krijgen we dus drie circuits, die elec- trisch met elkaar in verbinding staan. Het is nu gemak kelijk in te zien, dat de drie aan de ankerwikkeling via R. toegevoerde spanningen in grootte en richting geheel be- heerscht worden door den stand der drie contactborstels. De resultante der drie gelijkspanningen doet weer een ver- effeningsstroom ontstaandoor electrodynamische werking tusschen deze stroom (c q. het door deze opgewekte gelijk veld) en het hoofdveld wordt het anker bij den ontvanger gedraaid net zoo lang tot de vereffeningsstroom is verdwenen d. i. tot het anker over precies denzelfden hoek is gedraaid als de borstels bij den gever. De weerstandsbank wordt normaal uitgevoerd voor 18, 24 of 36 wijzerstanden de bedrijfsspanning is 24-E30 volt. Een systeem, in principe overeenkomend met het boven staande (S H.), is dat van Neufeld Kuhnke. De gever heeft echter 2 contactarmen, die loodrecht op elkaar staan rotoren der gevers dragen op een koperen trommel 2 lood recht op elkaar staande wikkelingen. De A. E. G. 2) brengt een dergelijke constructie op de markt met drie contactarmen, dus weer als S. H. Een bekend Fransch systeem is dat van Granat, overeenko mend met het wisselstroom-systeem van S. H 3); de voeding van gever en ontvanger heeft hier plaats uit een g s-net. In Engeland vindt men voor centrale vuurleidingstoestellen het z.g. „Fire director''-systeem, uitgevonden in 1905 door ad miraal Percy Scott, als eerste practische uitvoering der proefne mingen op dit gebied. Het wordt geconstrueerd door de Vickers fabrieken. 799 E. T.Z. 1920 2) Allgemeine Elektrizitats-Gesellschaft. 3) Zie Marineblad 1929 p 257.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 71