Het aantal wijzerstanden binnen 360° hangt af van het doel, waarvoor deze commando-telegrafen worden gebruikt (verg. fig. 1 en 2); het aantal wordt echter in maximum begrensd o.m. door de mogelijkheid van aflezing, is het aantal standen binnen 360° kleiner dan dit max, dan is elke wijzerstand eenduidig. Voor het geval echter, dat het aantal te geven aanwijzingen grooter is dan bovenbedoeld max., wat b.v. bij arlillerie-tele- grafen voorkomt, zou elke wijzerstand meerdere aanduidingen kunnen beteekenen, afhankelijk van het aantal malen, dat de wijzer 360° is rondgedraaid. Behalve dus de goede wijzer stand moet ook het juiste aantal omdraaiingen door het be trokken systeem worden aangegeven. Dit geschiedt bij de artillerietelegrafen door zoowel den gever als de ontvangers meerdeelig te maken, b.v. mechanisch door middel van worm en tandwielen met elkaar verbonden; er ontstaat dan een com binatie van een z.g. grof overbrengings-en een z.g. fijn over- brengings systeem. De wijzer van dit laatste systeem draait b.v. 360° rond, als de wijzer van de grofregeling b.v. 5° baks- hoek-verandering aangeeft. Voor een bakshoekverandering van 360° zal dus de wijzer van het fijnsysteem 72 keer zijn rondgeweest. De beide wijzers, alsmede de grof- en fijn- verdeeling op de schaal kunnen duidelijkheidshalve met twee kleuren worden aangegeven. Al onze moderne oorlogsschepen zijn voorzien van een installatie voor artillerietelegrafen, d.z. commando-apparaten voor de centrale vuurleiding; die van Hr. Ms. „Sumatra" b.v. bestaat uit ca. 500 kleine inductiemotortjes. 800

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 72