805 Voor wat nu de organisatie betreft dient vooropgesteld te worden, dat hand- havii g van het Nederlandsch gezag tegen onrust of verzet de primaire taak van het Leger is, Vraagt dit in normale tijden voorduiend aandacht, in be wogen tijden, wanneer een gewapend conflict wordt verwacht en de weer macht wordt gebonden door haar taak van neutraliteitshandhaving, zal de handhaving van orde en rust ook hooge eischen stellen. Ook dan moet liet leger zich zijn primaire taak bewust blijven. De organisatie van het leger moet dus zoo worden opgebouwd, dat wan neer troepen voor orde en rust moeten achterblijven, de neutraliteits- groep, noch de eenheden waaruit deze bestaat, worden ontwricht. Bovendien is het gewenscht de in een bepaalde streek of plaats achter te laten troepen te kiezen uit eenheden, welke over plaatselijke bekendheid beschikken. De overweging van een en ander heeft geleid tot een reorganisatie van de veidinfanterie van 6 regimenten a 3 bataljons, tot 4 regimenten a 4 bataljons. Uit de verdere mededeelingen van de Regeering dat de legering van de troepen in de oliehavens geen vermindering zal brengen in het aantal compagnieën beroepsinfanterie op Java, dat geen afzonderlijke troepen voor handhaving van orde en rust zullen bestaan noch troepen buiten divisieverband, en de compagnieën beroepsinfanterie instede van over 18, over 16 bataljons zullen worden verdeeld, volgt dan dat de te vormen 4 regimenten a 4 batal jons evenveel compagnieën beroepsinfanterie zullen tellen als de bestaande 6 regimenten van 3 bataljons. Het regiment zal in beginsel bestemd zijn om met 3 bataljons op te treden in de neutraliteitsgroep en 1 bataljon achter te laten in het legeringsrayon van het regiment tot handhaving van orde en rust, waarbij de landstorm rondom, uit bedoeld bataljon gevormde, kernen wordt gegroepeerd. De gezamenlijke sterkte van deze beroepskernen zal, de Marechausseecom pagnieën inbegrepen, 24 tot 33 compagnieën bedragen. Welk bataljon, bij concentratie voor het keeren van buitenlandsch geweld of bij uitrukken voor oefening, achterblijft hangt af van het inzicht van den divisiekommandant. Alle bataljons op Java worden uniform geoefend en uitgerust en alle eenheden zullen dus zoowel voor verzekering van rust en orde als voor optreden tegen buitenlandsch geweld geschikt zijn. Elk regiment zal een technische compagnie tellen, waarin de veldmitrailleurs, de luchtdoelmitrailleurs en het infanteriegeschut zijn opgenomen. Een deel der mitrailleurs zal zoodanig van beroepspersoneel worden voorzien, dat zonder de opkomst van de militie af te wachten, eventueel kan worden uitgerukt tot vervulling van de primaire taak. Het leger zal, op grond van de overweging datook al houdt men alleen het oog gericht op nevenondernemingen van een belligerent het moet kunnen optreden tegen een modern uitgerusten tegenstander, wat wapening en uitrusting betreft, op de hoogte van den tijd dienen te worden gebracht. De moderniseering, welke beoogt een uitrusting van de troepen met auto matische wapens, verbindingsmiddelen, bijzondere munitie gasafweermiddelen, luchtdoelartillerie, Iuchtdoelmiirailleurs e. d., zal daarom voortgang hebben. Normaal zal dus het Javaleger een neutraliteitsgroep van 4 regi- menten a 3 bataljons kunnen uitbrengen en op deze sterkte en groepeering zal dan ook de omlijsting met hulpwapens en diensten worden ingesteld. In verband hiermede wordt het aantal mobiele afdeelingen artillerie teruggebracht tot 4. De nieuwe batterij zal 4 stukken tellen zoodat het aantal stukken, dat de artillerie zal uitbrengen gelijk zal zijn aan dat van de huidige twee divisies. In de neutraliteitsgroep is dus de verhouding tusschen infanterie en artillerie moderner dan bij de bestaande 2 divisies. Hierop zullen de beide marechausseebataljons een uitzondering maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 77