806 De neutraliteitsgroep, te vormen wanneer zulks noodig zal blijken, zal dus het karakter dragen van een versterkte divisie. De samenstelling van de neu traliteitsgroep zal afhangen van de oogenblikkelijke behoefte. De verbanden van infanterieregimenten die ook met 3 bataljons in regimentsverband zullen worden geoefend en van de artillerie-afdeelingen om van de andere wapens te zwijgen, worden dus bij vorming van een neutraliteitsgroep niet verbroken. De taak der artillerie wordt overigens uitgebreid door het oprichten van luchtdoelartillerie en de bediening der kustbatterijen. In verband met de hiervoren genoemde terugbrenging van de mobiele ar tillerie tot 4 afdeelingen, zal de oorspronkelijk voorgenomen kampementsbouw te Weltevreden voor de 1ste afdeeling Veldartillerie achterwege blijven. Ten aanzien van de organisatie van het Javaleger is nog de opmerking gemaakt, dat wel is waar de sterkte van de beroepsinfanterie op Java niet wordt verminderd, doch dat de bezetting der oliehavens wel andere beroeps militairen aan Java onttrekt en daardoor deze voor secundaire diensten bij handhaving van orde en rust geschikte militairen hier niet langer beschik baar blijven. De Kegeeling heeft dit bezwaar als juist erkend en doen blijken dat dit bezwaar zou moeten worden ondervangen door in noodgevallen enkele lichtingen dienstplichtigen op te roepen. Als een ander zwak punt in de door de Regeering voorgestane organisatie is genoemd de consequentie dat door de bezetting van de oliehavens de ver houding tusschen de troepen op en buiten Java wordt gewijzigd en dat hier door de aanvulling, aflossing en versterking van het leger in de Buitenge westen wel eens in het gedrang zou kunnen raken. Uiteraard zal de Regeeiing en het Legerbestuur in dezen waakzaam moeten blijven. De vergrooting van het militie contingent b ij de artil lerie heeft als bezwaar dat dit wapen wordt verzwakt wat geoefendheid betreft. Men mag echter aannemen dat het gemiddeld intellectueel peil dier dienstplichtigen, dat hooger staat dan dat der beroepssoldaten eenige com pensatie geeft. Het beroepspersoneel bij de artillerie zal niet worden verminderd zoolang het niet door bij de artillerie geoefende dienstplichtigen kan worden vervangen. Een berekening heeft uitgewezen dat bij versterkte militieopleiding in 5 jaren een voldoende personeelsbezetting met dienstplichtigen voor de artillerie verzekerd is, waarbij op 100 °/o reserve is gerekend. De Marinebasis Soerabaja is geen stelling. Zij wordt be veiligd door operatief optreden van het leger, de landmacht vindt daarin zelfs een hoofdtaak op Java. Hiermede is niet gezegd dat het commando over het zeefront en de Marinebasis als zoodanig, niet aan een officier der Marine zal worden opgedragen. De vastlegging van de commandoverhouding te Soerabaja vormt nog een punt van overleg. Ook behoeft geen vrees te bestaan dat de samenwerking tusschen vloot en batterijen van de landmacht niet verzekerd zal zijn; door toevoeging van eenig Marinepersoneel aan deze batterijen zal het gewenschte worden bereikt. De Batterijen voor de bescherming van de vlootbasis, welke reeds zijn aangelegd of in aanleg zijn (batterij Menari) behooren tot die van middelbaar kaliber. De batterijen waarvan waarvan de bouw voorloopig is uitgesteld (zie hiervoor onder het hoofdstuk Zeemacht) zijn van zwaarder kaliber (24 c.M.). De Madoerawal blijft niet onbeschermd. (Zie onder' A). Wel blijven permanente werken achterwege en wel op zuiver krijgskundige overwegingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 78