807 Het geval is voorzien dat door onze troepen in West-Madoera zal moeten worden opgetreden. Daarbij zullen de Barisans een taak te vervullen hebben. De haven van Tandjong Priok zal worden afgesloten door een mijnver- sperring, beschermd door batterijen aan den wal. De taak van het leger is de bediening dezer batterijen en beveiliging daarvan tegen landingsdivisiën van enkele schepen en aanvallen van vliegtuigen. De sterkte der troepen te legeren te Tarakan en om en nabij Balikpapan, (waaronder ook gerekend is Samarinda op 100 K. M. van eerstgenoemde plaats gelegen en niet met versnelde middelen van vervoer te bereiken) kan om de gedachten te bepalen gesteld worden op een bataljon op elke plaats. De organisatie is evenwel na plaatselijke verkenning, en aan de hand van de logischer wijze te stellen militair-technische eischen, gebaseerd op hun speciale taak en de plaatselijke gesteldheid en wijkt in verband daarmede belangrijk af van die der Java-troepen. Zoo is bv. de toevoeging van auto matische wapens geheel verschillend en voor Balikpapan weer anders dan voor Tarakan Het geschut bestemd voor die oliehavens is gedeeltelijk afkomstig van het materieel der Landmacht en anderdeels van de Zeemacht. De taak omvat in de eerste plaats bescherming van de aan te leggen mijnversperringen. Aan de op die plaatsen te legeren troepen is ook de vervulling van de politiek-politioneele taak toegedacht, o. a. zullen het stroomgebied van de Mahakam en de Tidoengsche landen tot hun patrouille gebied behooren. Dit gevoegd bij de voorbereiding voor de oorlogstaak geeft voldoende waarborg dat de troepen in normale tijden geen gebrek aan actie zullen hebben. De voorgenomen uitbreiding der luchtvaartafdeeling betreft het stationneeren van een afdeeling jachtvliegtuigen te Balikpapan en een dereelijke afdeeling te Tarakan. Thans beschikt de luchtvaartafdeeling op Java over 3 vliegtuigafdeelingen. Hiervan zijn 2 afdeelingen bestemd voor verkenning, waarneming ten bate van de artillerie, verbinding opnemen met eigen troepen en ten slotte voor aanvallen met mitrailleurvuur en bommen op vijandelijke troepen op den grond of in sloepen onze kust naderend. De derde afdeeling, zal bestaan uit jachtvliegtuigen, dienende om vijandelijke vliegtuigen aan te vallen en te verjagen. Zij zal een rol vervullen om aanvallen van vijandelijke bom bardeervliegtuigen tegen het Marine etablissement of andere kwetsbare punten te voorkomen. Ook kan zij landende troepen bestrijden. Wat het leger betreft zijn de verwachtingen dat het programma i'n 10 jaar zal zijn uitgevoerd. De kosten worden geraamd als volgt Voor kampementsbouw, woningen, magazijnen, bafterijbouw, hangars en werkplaatsen der luchtvaartafdeeling, aanleg van vliegtuigen en wegen 8 millioen. (De wapening voor zoover niet aanwezig zullen uit de gelden voor mo derniseering van de uitrusting der troepen, waarop tot dusverre voor een aantal jaren bij de begrooti'ng gerekend werd, worden betaald).

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 79