815 deld „Defenses des cötes et des frontières. L'aviation comme facteur offensif'. „De moderne kustverdediging omvat drie soorten van beschermingsmid delen 1). Mijnenvelden en -versperringen van metalen netten tegen onderzee booten netten neerhangende van kabelballons, welke gedurende den nacht meialen versperringen vormen als passieve afweer van luchtstrijdkrachten 2). machtige batterijen, zoowel in vaste opstellingen als beweeglijke, be stemd voor vuur tegen schepen op groote afstanden, machtig artillerie-mate rieel op rails, gemotoriseerd materieel voor actieve kust- en luchtverdediging, automatisch middelbaar geschut en mitrailleurs van groot kaliber voor lucht afweer. 3). waarnemingsvliegtuigen, strategische verkenners, bombardements- en jachtvliegtuigen, luchtschepen, kabelballons voor de waarneming, luisterposten en geluidseinposten, zoeklichten". een luchtvloot welke chemische luchtbombardementen uitvoert door massa's vliegtuigen, zou spoedig de onbeweeglijke kustverdediging in haar vorm van een 10 jaar geleden, meester zijn. Intusschen gaan de voor- deelige omstandigheden verdwijnen. Het kustfort begint zich aan te passen aan de mogelijkheid van chemische massa-aanvallen uit de lucht. De lucht- afweerartillerie wordt steeds talrijker, wint aan kracht en aan juistheid, de kustbatterijen verhuizen langzamerhand uit de forten welke hen gedurende 10 jaren beschermd hebben. Men begint ze beweeglijk te maken, door ze op rails te plaatsen, zelfs wanneer het de grootste kalibers betreft, óf door mid del van auto-tractie voor het middelbare materieel". Onder: Organisation de la defense des cötes chez les grandes nations armées" vinden we nog het volgende vermeld „De Vereenigde Staten baseeren hun kust-en landsverdediging op krach tige luchtafweerartiilerie en hebben een betrekkelijk bescheiden luchtvloot, (1450 toestellen van alle soorten, waarvan 550 watervliegtuigen) welke de mindere is zelfs van de vereenigde luchtstrijdkrachten van de Kleine Enten te, Polen en België. Dit feit berust op de Amerikaansche opvatting, welke aan de luchtafweer vanaf den grond een rol van de eerste orde toekent en aan de verdediging door middel van vliegtuigen een bijrol, in tegenstelling met de Fransche opvatting, welke de rollen van deze beide verdedigingsorganen juist omdraait. De Amerikaansche experts verwachten steeds betere resultaten van de zeer snel vurende luchtafweerkanonnen, met groote aanvangssnelheid van het projectiel, van de zeer krachtige springladingen en de volmaakte uurwerkbuizen. Onder die omstandigheden is de bewapening van de luchtverdediging, ten eenenmale niet minder werkzaam, veel minder kostbaar en misschien gemak kelijker aan te wenden dan de luchtarmada's, welke belast zijn met de pre ventieve verdediging, onder den vorm van „ripostes violentes". Engeland„De bevoegdheden inzake de kustverdediging eenerzijds en de verdediging van het grondgebied anderzijds, zijn nog verre van nauwkeurig afgebakend en vormen grootendeels de oorzaak van allen naijver en adminf- stratieve hebzucht van de drie belanghebbenden Ministerie van Oorlog, Minis terie van Marine en Ministerie voor de Luchtvaart. De kustverdediging is er niet een afzonderlijk korps, zooals in de Vereenig de Staten. Zij vormt een onderdeel van het algemeen defensieplan voor het grondgebied van het koninkrijk. Daarentegen is de luchtafweerartiilerie onder gebracht in een autonoom korps. Dientengevolge is de samenwerking tusschen de kustartillerie en de luchtafweer veel minder innig dan in de Vereenigde Staten. Hetzelfde geldt voor de samenwerking van de luchtstrijdkrachten voor de kustverdediging". Japan „Evenals in de Vereenigde Staten, is ook hier de kustverdediging georganiseerd in een zelfstandig korps, dat op ruime schaal voorzien is van luchtafweerartiilerie". Ten slotte wijsl de schrijver van dit belangwekkende artikel nog eens op de twee diametraal tegenover elkaar staande opvattingen, welke kunnen wor den afgeleid uit de bewapeningen der landen, nl.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 87