914 aanvaard, en heeft de verantwoordelijkheid om mij bij te vallen gaarne op zich genomen". Heden echter bestaat er geen twijfel meer omtrent het feit, dat alle bewegingen, welke het 8e Leger tegen Samsonow samentrokken, dank zij het initiatief van Oeneraal Hoff mann reeds door den Staf van von Prittwitz waren bevolen, en dat de verschuivingen bijna voltooid waren op het oogen- b 1 i k dat von Ludendorff in het Hoofdkwartier aankwam. Verder weet men, dat de weinige bevelen welke von Ludendorff onderweg deed uitgaan, afgezien dan van die betreffende het aantrekken van geringe versterkingen, slechts het achterwaarts verleggen van het Hoofdkwartier van het 8e Leger naar Marienburg en de zelfstandigheid van de afzonderlijke Korpscommandanten tot zijn aankomst betroffen. Deze beide direc tieven waren onvoordeelig en veroorzaakten een kost baar tijdverlies. Tijdens het verloop van den slag op den 25en trachtte von Ludendorff den Oeneraal von Francois tot een ontijdigen aanval te brengen, welke Samso- now's troepen de vlucht zou hebben mogelijk gemaakt, alvorens zij geheel vernietigd hadden kunnen worden, von Francois was ongehoorzaam en dat wel met een schitterend lesultaat. Op den 28en was het weder von Ludendorff die het Russische centrum wilde laten ontsnappen, in een vlaag van zenuwachtigheid verhinderde hij het XVlIe en het Ie Res. Korps om de opening naar het Oosten af te sluiten en tegelijkertijd beval hij aan von Francois een marschrichting te volgen, welke den Russischen troepenmassa's de vlucht naar het Zuidoosten zou hebben opengelaten. (Inderdaad telegrafeerde von Hindenburg op voorstel van von Ludendorff in den nacht van 28 Augustus aan het Groote Hoofd kwartier„De slag is gewonnen; wij nemen de vervolging op. Gevangen neming van de beide Russische Korpsen nauwelijks te verwachten".) Weder negeerde von Francois dit bevel en 1rok hij met groot gevaar, maar na zuivere waardeering van de ongeschiktheid van den vijand tot den strijd, zijn postenketen langs den weg van Neidenburg naar Willenberg, en snapte op die manier de Russische hoofdmacht. De verdienste van de overwinning komt in hooge mate toe aan den Oeneraal Hoffmannma ar de roem der overwin ning behoort voor eeuwig aan den Generaal von Francois, die zijn eenige Korps aanvoerde met die zeldzame com binatie van voorzichtigheid en koenheid, welke den waren krijgsmansgeest bepalen; die met weloverwogen beslistheid von Ludendorff's bevelen ontdook, en daardoor in strijd met diens wil een overweldigende zege bevocht. O. T. SLOTHOUBER. 8. BESPREKING ORGAAN N. I. O. V. AUGUSTUS-NUMMER. Het nummer opent met een keurig verzorgd portret van H.M. de Ko ningin. W. Lucardie schrijft over: Het Engelsch-Japansch verdrag van 1902; de daarin aangebrachte veranderingende opheffing; het viermogendheden- verdrag en de mogelijkheid van een nieuwe Engelsch-Japansche alliantie. Ritmeester v. D. geeft een vertaling van een artikel uit de Revue de Cava lerie n. 1.Het eskadron van het 10e Chasseurs op 30 Mei 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 100