922 besluit schr. dat deze pantsertrein toekomst heeft en zijn ontwikkeling nog niet is afgesloten. In hetzelfde nummer een artikel: „Ein unentbehrliches Hilfsmittel fiir eine neuzeitliche Artillerie", door maj. Kaiser. Een beschrijving wordt gegeven van den schietlineaa), Dr. Ir. Pannke. „De artillerie-rekenmachine beantwoordt op uitstekende wijze aan den eisch in het gevecht ieder rekenen uit te schakelen. De constructie stelt in staat iederen ballistischen invloed op het projectiel, welke op juiste wijze vast gesteld kan worden, in aanmerking te brengen Op goed afleesbare inrichtingen worden de vastgestelde invloeden als luchtgewicht, windrichting, ladings- temperatuur, eigenschappen van het geschut, terreinhoek, aangegeven. Al het overige doet dan het toestel en geeft onmiddellijk de te commandeeren op- zethoogte voor elk stuk der batterij. Oeen bijzondere opleiding is er voor noodig om het toestel te bedienen. Het eenmaal ingestelde apparaat rekent zonder meer en onvoorwaardelijk voor iederen afstand en voor iedere schoots- richting. Tijds- en munitiebesparing, zekere behandeling en feillooze berekening geven naast de opgesomde voordeden het recht, die rekenmachine als een voor iedere moderne artillerie onontbeerlijk instrument te betitelen. Die artillerie, welke met een dergelijk instrument is uitgerust, bezit onge twijfeld, in overigens gelijke omstandigheden, een aanmerkelijke meerderheid". Eveneens in No. 1 „Noch einmal Schalltarnung", Blümner. „Schalldampfer" heeft niet alleen het Tsjecho-Slovaaksche leger in gebruik. Ook bij de Fransche en Deensche artillerieën worden sinds jaren de door Schneider-Creusot ver vaardigde mondingsknal dempers toegepast. Evenzoo bevonden zich, naar de „Army Ordnance", reeds in 1927 de mondingsremmen Cuts, welke naast andere verrichtingen, ook de mondingsknal moeten dempen, in deVereenigde Staten van N.-A. op geweren en zelflaadgeweren, mitrailleurs en geschut in beproeving bij den troep. De Franschen hebben voor eenige jaren ook op Marine-kanonnen van groot vermogen een mondingsrem Galliot-Bory beproefd, welke naar beweerd wordt, heeft voldaan". Techniek. Militarwissenschaftliche und technische Mitteilungen. Mei Juni- nummer 1930. Luftschiffahrt und Feuerschutz", Ir. II. Fischer. „Van de 78 luchtschepen der Duitsche Marine gingen niet minder dan 52 ten onder. De oorzaken der vernietiging waren de volgende: 26 door vijandelijke wapenwerking; 14 door noodweer en 12 door explosie (verbranding). Deze getallen spreken, ondanks de „eisernen Notwendigkeiten". Opgesomd worden de explosie- of verbrandingsoorzaken terwijl wordt nagegaan op welke wijze daartegen maatregelen moeten worden genomen. Artilleristische Rundschau. No. 1. April 1930. Uber die Feststellung der Flugbahn bewegter Ziele im Raurn", R. Leonhardt. Oeeft een beschrijving van den kinotheodoliet van Dr. H. Fusz, waarvan volgens schr. gezegd mag worden, dat door de constructie, voor welk doel (opname van projectielbanen of vliegtuigbanen) het instrument ook ooit moge gebruikt worden, alle subjectieve fouten van de zijde des waarnemers vermeden en nauwkeurige meetuitkomsten bereikt kunnen worden. Feiten, welke opnieuw de waarde der kinematografie voor wetenschap en techniek bewijzen en zoowel de bal listische als ook de aeronautische techniek met respectievelijk hunne aanpassin gen aan de eischen der „Stratosphare" op een nieuwe hoogte plaatsen. Revue d'artillerie. No. 5. Mei 1930. Belangstellenden in automobiel techniek verwijzen we naar een artikel„Les véhicules automobiles spéciaux a roues indépendantes, roues avant motrices, six roues", door kapitein Libman, waarin een uitgebreid overzicht met talrijke foto's wordt gegeven van de ver schillende „véhicules spéciaux" welke den laatsten tijd zijn verschenen en waarvan de bruikbaarheid in de praktijk is gebleken

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 108