Hij wijst erop hoe het bij den strategischen aanval, welke in zijn opzet naar de omvatting streeft, de groote vraag is of tegen de krachtig opgezette omvatting met millioenenlegers de met omvatting bedreigde tijdig een nieuw, een voldoende breed en voldoende sterk front kan vormen. Immers in den oorlog, welke van huis uit door beide par tijen als een bewegingsoorlog wordt ingezet, onderkent men niet dadelijk en vanaf het eerste oogenblik aanvaller en aangevallene. Wat leerde de wereldoorlog in dit opzicht? De Duitschers streven strategisch eerst naar een, zij het dan verwaterde omvatting zij mislukt. De Franschen streven naar een doorbraak, of beter naar drie excentrische doorbraken zij mislukken allen. Galliéni laat het Duitsche le leger, dat zijn flanken aan Parijs biedt, door het 6e leger omvattend aangrijpen die omvatting gelukt in zooverre, dat zij von Kluck dwingt tot zijn beroemde rechtsomkeertzwenking, waardoor het 6e leger op zijn beurt omvat en practisch en tactisch geslagen wordt. De door Sarrail op den Franschen rechtervleugel gelijktijdig ingezette omvatting tegen het Duitsche 5e leger mislukt reeds in den opzet, omdat de Duitschers aan beide zijden van de Argonnen oprukken en zoodoende de Franschen weer met om vatting bedreigen. Eerst na den Marneslag ontstaat het door von Bernhardi voor ziene Ringen urn der Flanke". Doch dan staan beide partijen tegenover geheel andere om standigheden ais in den aanvang van een als zoodanig opgezetten en bedoelden wederzijdschen bewegingsoorlog. In October had geen van beiden van huis uit in dat terrein en in die omstandigheden naar een omvatting gestreefd slechts druppelsgewijze gingen de troepen, zoodra ze beschikbaar kwamen, achter het geheele front om naar den vleugel, terwijl bij die beweging grootendeels moest worden gemarcheerd. Er werd hier niet meer omvat, reeds uitgaande van de opera tieven opmarsch. En toen niet meer omvat kon worden, omdat aan beide zijden strategisch een faillissement was bereikt, toen lukte ook de doorbraak niet meer Bracht Tannenberg geen schitterende resultaten uit de omvatting? En heeft de zoo terecht geprezen doorbraak bij Gorlice- Tarnopol de Russen vernietigd? T. a. van de reserves wijst von Kuhl erop, hoe in 1914 juist de fout zich heeft gewroken om de reservekorpsen (tweede linie) over het geheele front te verdeelen, instede van hen op den rechtervleugel te masseeren. En de door von Bernhardi aangeprezen taktiek uit de diepte heeft in het westen nergens tot een beslissend gevolg geleid. 830

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 10