rijke voorloopige. gedachte„une fois la concentration terminée, est de se porter toutes forces réunies a l'attaque des Allemands". Maar diezelfde Franschen werden reeds enkele weken na het eerste schot tot hergroepeering, tot tegenmaatregelen, tot een terugtocht „in grooten stijl*' gedwongen En wat tenslotte den leunstoel van Alexander betreft die is slechts een gevaar voor dien veldheer, die hem uitsluitend benut om te zitten zonder meer. Dat deed de O. H. L. in 1914 en toen kon zelfs de „geniale gedachte" der Franschen niet meer verhinderen, dat de Duitsche zaak verloren ging. Dit hoofdstuk moge worden besloten met de beschouwing, waartoe von Kuhl komt aan het einde van zijn besprekingen van het plan-Schlieffen, en de wijze, waarop dit plan en vooral zijn grondgedachte in 1914 geïnterpreteerd werden. Hij wijst erop hoe men heeft betoogd, dat dit plan niet meer kon worden uitgevoerd in 1914, in den tijd van gewapend ijzer- draad en van schop en spade, in den tijd der moderne techniek en van de nieuwe explosieve stoffen. Zoodoende zou een nieuwe „conduite de la guerre" moeten ontstaan een snelle beslissing was onwaarschijnlijk geworden. De overvleugelende marschcolonnes, welke de omvatting na streefden, zouden vóór hun tijd door de vijandelijke vliegers ontdekt worden. En indien de oorlog op deze wijze zoowel op West- als Oostfront moest verstijven tot een stellingoorlog, dan had het plan van Schlieffen geen waarde meer Echter, schrijft von Kuhl, al hebben wij inderdaad in 1914 de invloed en het belang van gewapend ijzerdraad en spade niet onderkend in de ware groote, datzelfde geldt dan toch in gelijke, zoo al niet heviger mate voor de tegenstanders men leze terzake slechts hun publicaties. „La force de nos nombreuses colonnes et l'étendue du front sur lequel elles se sont avancées" aldus von Kuhl in La cam pagne de la Marne (slechts de Fransche vertaling stond ten dienste) „pour passer en aóut 1914 au nord de la Meuse n'ont nullement été reconnues en temps voulu par l'ennemi. II est prouvé que celui-gi a été surpris par notre mouvement débordant et que son plan a été complëtement renversé". Er was maar één mogelijkheid tot een overwinning, welke tevens een beslissing zou beteekenen, en dat was langs den weg, welken Schlieffen aanweesden weg der beweging. Een Ermattungsstrategie (men denke aan Falkenhayn en zijn „plan Verdun") moest „fatalement*' leiden tot den stelling oorlog „dès que par elle nous perdïmes notre liberté stratégique, la technique remplaga l'art du commandement, la bataille de matériel remplaga la bataille de Cannes". 832

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 12