van zijn opvolger ook te kunnen beoordeelen in verband met de bij den toekomstigen tegenstander overheerschende strategische denkbeelden en beginselen, volgt thans een overzicht van het Fransche operatieplan, het zoogenaamde Plan XVII voorafge gaan door een kort en zeer globaal overzicht van het ontstaan van dit plan. Men nam in Frankrijk in de laatste tien jaren voor den oorlog vrij algemeen aan, dat Duitschland mede in verband met de langzame Russische mobilisatie zijn aanval dadelijk en in de eerste plaats tegen Frankrijk zou richten. Dat de Franschen daarbij op een neutraliteitsschending door de Duitschers, hetzij door België, hetzij door Zwitserland hebben gerekend, is aan geen twijfel meer onderhevig. Reeds in '77 en '79 bestudeerde de Fransche generale staf deze mogelijkheden, terwijl op een door generaal de Miribel in 1892 geleide stafreis naar de Jura het geval Zwitserland nog dezelfde mogelijkheden bleek te bieden als ten tijde van Schwar- zenberg (1814). Ducrot rapporteerde in '77 reeds dat Nancy als basis voor agressieve ondernemingen moest afgekeurd worden. Doordringen in den Pfalz zou z.i. doodloopen tegen de stel ling achter de Seille en de Saar, werd bovendien uit Metz en 834 Tegenover Fransche bronnen past nog steeds voorzichtigheid en reserve: de nuchterheid heeft klaarblijkelijk het temperament nog niet overwonnen. In het bekende werkje Le Plan XVII, door Y Y Y staat letterlijk Le plan de Moltké était l'application des théories émises en Allemagne avant la guerre par les augures du grand état-major de Berlin, théories ayant trouvé leur expression dans les écrits depuis longtemps connus des Bern- hardi et des Schlieffen. II les exigérait même en poussant le principe du débordement a l'extrême. Or, en soi, le débordement n'est qu'un mo ven En l'espèce, le débordement allemand de 1914 etait soupgonne a l'avance ...par l'ampleur inusitée de son rayon circulaire, il rend it illusoire une surprise absolue Voorts moge terzake worden verwezen naar de „analyse" van het stan daardwerk van von Kuhl „Der deutsche Generalstab in Vorbereitung und Durchfiihrung des Weltkrieges" door generaal Douchy, ex-chef staf van het 8e leger, waaruit met deze aanhaling moge worden volstaanMais le plan de Moltke n'a pas réussi. Devons nous done le déclarer mauvais par essence et le condamner en bloc? Oui, s'il portait en lui la cause primordiale de l'échecnon, dans le cas contraire. Cette cause primordiale est simple et indiscutable: la manoeuvre allemande n'a pas réussie paree que les Francais ont manoeuvre. 11 est a remarquer que les plans allemands admettent que l'adversaire sera un simple plastron. Qu'il ne manoeuvra pas ou, tout au moins, qu'il exécutera obligatoirement l'une des quelqyes manoeuvres étudiées par Ie commandement allemand, dans les kriegspiels ou dans les voyages du Grand Etat-Major. (de cursiveeringen in bovenstaande citaten zijn van schrijver dezes). Ook het onlangs verschenen „Cannes et la marche de von Kluck sur Paris" door kolonel E. Vallarché geeft geen blijk van diepgaande bronnenstudie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 14