Straatsburg in de flank gevat, hetgeen meebracht dat vóór alles Metz diende te worden genomen. Ook Seré de Rivière, de Fransche genieofficier, die het Oos telijke vestingfront ontwierp, keurde een aanval in Lotharingen, richting Sarreguemines, dus een déboucheeren rit het vesting front, sterk af; had Napoleon niet reeds gewaarschuwd: „ne faites pas ce que veut l'ennemi par la seule raison qu'il le de sireévitez le champ de bataille qu'il a reconnu, étudié, a plus forte raison celui qu'il a fortifié, oït il s'est retranché"? In 1902 verscheen een studie van den luitenant-kolonel Mayer in de R. M. S. „Quelques idéés frangaises sur la guerre de l'ave- nir", waarin hij wees op de waarde van het tactische defensief die studie werd in Frankrijk met verontwaardiging ontvangen, doch voorzag niettemin de uitbreiding der fronten tot aan de zee en de localisatie van succes en nederlaag. Bij het overwegen der mogelijkheden en het ontwerpen hunner plannen werden de Franschen echter op uiterst hinderlijke wijze benadeeld en beinvloed door de politiek! „Van 1875 tot 1914" aldus Berthaut „hebben wij 40 mi nisters van oorlog gehad wij hebben zestienmaal gewisseld van chef van den generalen staf, terwijl deze functionaris nu eens afkomstig was van het eene, dan weder van het andere wapen. Onder de sous-chefs en de hoofden der afdeelingen en bureaux zijn de mutaties nog talrijker geweest. Voorts werd, ook alweer om politieke redenen, de inlichtings dienst verwaarloosd." Ten aanzien van de plannen der Duitschers schrijft Berthaut en ce qui nous concerne, le plan allemand consistait a nous attaquer en débouchant directement d'Alsace-Lorraine et a prolonger l'offensive vers le nord pour menacer notre aile gauche en pénétrant a travers le Luxembourg et la Belgique. Hij acht dat plan zoodra men de waarde van verdragen althans niet meer erkent „logique et classique, car il revenait de combiner l'attaque de front avec l'attaque de flanc". Hoe stelde men zich in Frankrijk nu de riposte voor? Bonnal (1906) pleit voor het voorloopige defensief. Langzamerhand ontstaat echter verzet en tegenzin tegen deze oplossingmen vindt, vooral onder de jongeren, dit altijd en eeuwig spreken over defensief „déprimant". Bovendien meende men numeriek even sterk te zijn als de Duitschers, terwijl men de technische uitrusting en de opleiding van het Fransche leger zelfs beter oordeelde. Verder verwachtte men zeer veel van den vliegdienst, terwijl op de hulp der Engelschen en de neutraliteit van Italië werd gerekend. Meer en meer treedt nu in de vakliteratuur het offensief naar voren, o. a. in de geschriften van Boucher. 835

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 15